fbpx

Yürüyüş Yolu genişleyecek

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI

EN Kocaeli canlı yayınının konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kentle ilgili önemli gelişmeleri aktardı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile 12 Mayıs’taki görüşmesini anlatan Büyükakın, Yürüyüş Yoluna yapmayı planladıkları projenin bu toplantıda konuşulduğunu ifade etti.

KEYİFLE GEZİLEN GÜZERGAH

Başkan Büyükakın şunları söyledi:
“12 Mayıs’taki o toplantıda iki konu konuştuk. Birincisi şu:
Biliyorsunuz, Yürüyüş Yolu biliyorsunuz Büyükşehir Belediyemizin sorumluluğu altında. Yürüyüş Yolunda uzun süredir özellikle de zemin malzemesinin değiştirilmesi yolunda bir talep vardı. Ancak Yürüyüş Yolumuz şehrin keyifle gezilen bir güzergâh.

DİKKATE ALAN BİR ÇALIŞMA YAPTIK

Ama Yürüyüş Yolumuzun şöyle bir handikap var. Trafikten yürüyüş yoluna, yürüyüş yolundan tekrar trafik yoluna bir geçiş var. Yani araçların arasında yürüyorsunuz. Aslında emisyon açısından da güvenlik açısından da çok doğru değil. Trafiğin içine yüksekten inen ve çok noktadan iniş var. Bütün bunları da dikkate alan bir çalışma yaptık.

HÜRRİYET CADDESİ TRAFİĞE KAPANACAK

Hem zeminin Anıtpark’a kadar yenilenmesi, hem ışıklandırılması, aynı zamanda kuzey tarafındaki (Hürriyet Caddesinin) yayalaştırılmasını da çalıştık. Yani Cumhuriyet Caddesinden trafik akacak, Hürriyet Caddesinden akmayacak. Aynı zamanda yürüyen kısmı genişletme projesi.

BİR YERE KADAR OLGUNLAŞTI

Projemizi bir yere kadar olgunlaştırdık. Olgunlaştırdıktan sonra katılımcı bir süreç izlenmesi lazım. Masada bir şey konuşabilmeniz için önce önünüze bir şeyin gelmesi lazım. Havanda su dövmemek gerekir.

TEKRAR GÖRÜŞLER ALINACAK

Diğer bütün ilçelerdeki çalışmalarımızı nasıl ilçe belediye başkanlarımızla görüşüyorsak, İzmit’in belediye başkanını da bu toplantıya davet ettik. “Böyle böyle bir proje var. Bir yere gelindi. Sizin de görüşünüzü almak isteriz” dedik. Teknik ekibiyle, başkan yardımcılarıyla birlikte geldiler, görüşlerini ifade ettiler. Alanı tasarlayan mimar bir sunum yaptı. Ben, Fatma Hanım, oradaki diğer arkadaşlar projeye ilişkin görüşlerini açıkladı. Şimdi tekrar o görüşler doğrultusunda tekrar bir düzenleme yapılacak.

YAYALAŞACAK

Hürriyet Caddesi büyük olasılıkla yayalaşacak. Orada hemzemin bir düzenleme olsun istiyoruz.
Mimar tasarımına bakar ama alt yapısına bakmaz. Biz o kısımları da masaya yatıracağız. Önümüzdeki süreçte, mimarlar odasının da görüşünü alın, esnafın da görüşünü alın dedim. Oradan gelecek görüşleri de değerlendireceğiz.

TRAFİK DE RAHATLAYACAK

Yani Hürriyet Caddesi yayalaşırsa, oradaki yükün İnönü Caddesine aktarılması söz konusu olacak. Bu beraberinde bir rahatlık da getirecek. Mesela Hürriyet Caddesinde doğudan batıya akan trafik, Alemdar ve Alaattin Yüksel Caddesinde kesişmelere sebebiyet verdiği için bölgenin trafiğini zorlaştırıyor. Hürriyet Caddesindeki trafik kalktığında daha az kesişim olacağından diğer trafik daha hızlı hareket edebilir.

ESKİ VALİLİK ALANI DA

İnönü Caddesi üzerinde ceplerin yeniden gözden geçirilmesi, belki cephe iyileştirmeleri, Yürüyüş Yolunun cephe iyileştirmesi ve bir de tramvayın geçtiği Ankara Caddesinde cephe iyileştirmelerini, Turan Güneş Caddesi’nde de aynı çalışmayı devam ettiriyoruz.
Eski Valilik Meydanı çok çıplak kaldı. Orada gölgelik oluşturabilecek başka bir çalışma daha yaptı mimar arkadaşımız.”

(Büyükakın’ın açıklamaları 56’ncı dakikadan sonra)

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com