fbpx

Yıldız Sunta’da son gelişme

FABRİKANIN SATILACAĞINI DUYDULAR

Ekonomik nedenlerle geçen yıl üretimi durdurarak konkordato ilan eden Yıldız Sunta fabrikası, işten çıkardığı beyaz ve mavi yakalı toplam 550 çalışanına verdiği tazminatları ödeme sözünü tutmadı. Fabrikanın satılacağını duyumu üzerine işçiler soluğu fabrikanın önünde aldı.

EYLEM YAPMA KARARI ALDILAR

Kocaeli’de faaliyet gösteren Yıldız Sunta, geçen yıl ekonomik nedenlerle üretimi durdurarak konkordato ilan etmişti. Tazminatlarının ödeneceği sözüyle işten çıkarılan işçiler, ödemeleri bekledi ancak herhangi bir gelişme olmayınca fabrikanın önünde eylem yapma kararı aldı. Yerel basında yer alan haberlere göre fabrika önünde açıklama yapan işçiler, “Bundan sonra olacaklardan kendileri sorumludur” ifadelerini kullandı.

AĞAÇ-İŞ SENDİKASI DA DESTEK VERDİ

Yıldız Sunta Fabrikası önünde toplanan işçilere, Ağaç-İş Sendikası da destek verdi. Koronavirüs salgını nedeniyle polisin ceza keseceklerine yönelik uyarması nedeniyle işçiler fabrika önündeki bekleyişlerine son verdi.

SABIR TAŞTI

Ağaç-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Semih Gür, fabrikanın Yıldız Entegre tarafından satın alınacağı iddiasının olduğunu aktardı. Yıldız Sunta’nın sahibinin ağabeyi Fehmi Yıldız’ın olan Yıldız Entegre’nin büyük bir firma olması nedeniyle işçilere alacaklarının ödeneceği umuduyla beklediklerini belirten Gür, net bir durum olmaması nedeniyle ise 15 Haziran’da işçilerin icra takibi başlatacaklarını ifade etti. Gür, “Bizi daha fazla mağdur etmeyeceklerini umut ediyoruz. Ancak kesinlik durumu olmaması nedeniyle icra takibi başlatacağız. Ben de mağdur işçilerden biriyim. 22 senelik emeğim var o fabrikada. Daha fazla bekleyecek sabrımız kalmadı artık” diye konuştu.

KAYNAK: KARTEPE GAZETESİ

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com