fbpx

Yeni Cuma Çay Bahçesini de belediye işletecek

ÜÇ YIL ÖNCE 729 BİN LİRA

İzmit’in sembol çay bahçelerinden, tarihi Yeni Cuma Camiinin bahçesinde bulunan çay bahçesi üç yıl önce ihaleye çıkılmış, yapılan ihalede aylık 17 bin lira +KDV’ye (3 yıl için KDV dahil 729 bin liraya) gitmiş, belediye bu rakamı peşin olarak tahsil etmişti.

PANDEMİ SONRASI İKİ AY GEÇTİ

Söz konusu üç yıllık ihale süresi nisan ayının ilk haftasında doldu. Ancak Pandemi süreci nedeniyle bu süre yasal olarak haziran ayının ilk haftasında tamamlandı. Fakat İzmit Belediyesi iki ay boyunca bu konuda herhangi bir adım atmadı, mevcut işletmeci iki ay boyunca çalışmaya devam etti.

TEBLİGAT YAPILDI

Ve İzmit Belediyesi sonunda kararını verdi. Mevcut işletmeciye 9 Ağustos Pazar gününe kadar çay bahçesini boşaltması için resmi tebligat yapıldı.

İHALEYE ÇIKMADIĞINA GÖRE

Normal şartlar altında bir ihale yapılabilmesi 1 ay kadar süre alıyor. Belediyenin yeniden kiralama ihalesine çıkmadan, mevcut işletmeciye “boşaltın” tebligatı göndermesi ise çay bahçesini kendi işleteceği anlamına geliyor.

LALEZAR’DAN SONRA

Bilindiği gibi İzmit Belediyesi Yahya Kaptan’da bulunan eski Lalezar Kafe için de kiralama ihalesine çıkmamıştı. Orada da mevcut ihale tarihini 3 ay geçiren İzmit Belediyesi, yılbaşında işletmecinin tahliye etmesini istedi. Aradan geçen 8 aylık zaman diliminde bölgeye yapılacak küçük yapı hala tamamlanabilmiş değil. Yeni ismi henüz açıklanmayan kafenin ne zaman açıklanacağı ise merak konusu.

BELEDİYE ZARAR ETMİŞTİ

İzmit Belediyesi, Nevzat Doğan döneminde Fevziye Camiini işletmiş ancak belediyenin zarar etmesi nedeniyle ihaleye çıkılmıştı. İzmit Belediyesinin Yeni Cuma Çay Bahçesi için yeni düzenleme yapıp yapmayacağı, çay bahçesini ne zaman işletmeye başlayacağı merak ediliyor.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com