fbpx

Taşıyıcı 3 kolon delinmişti! İçinden boru geçirilen kolonlar güçlendirilecek

RAPOR OLUŞTURULACAK

İzmit Karabaş Mahallesi Hafız Binbaşı Caddesi’nde bulunan ( Kocaeli Adliyesi karşısında) 50 yıllık olan 4 katlı binanın bodrum katında çalışma yapan müteahhit firmanın işçileri su giderleri için taşıyıcı 3 kolonu deldi. Bunun üzerine binada dükkanı bulunan Hüsnü Tanrıkulu tedirginliklerini ve korkularını dile getirdi. Müteahhit firma da dükkan olarak kullanılacak yapının inşaat alanındaki kolonları eski Bayındırlık Müdürü, İnşaat Mühendisi Dursun Meydanlı’ya inceletti. Meydanlı yaptığı incelemenin ardından rapor oluşturacak ve o rapor İzmit Belediyesi’ne sunulacak.

ÇALIŞMALAR GECE YAPILIYOR

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan müteahhit firmanın yetkili ismi Esat Kabaoğlu şunları söyledi: “-Gerekli incelemeler yapıldı, mühendis rapor hazırlayacak ve İzmit Belediyesi’ne teslim edilecek. 2017’de satın alınan bu dükkanın projesine uygun düzenlenmesi istendi. O zaman gerekli izinler alınamadı. Sonrasında ise tekrar müracaat yapıldı. Tramvaya yakın olduğu için Büyükşehir inceledi ve bize 15 gün izin verildi. Tramvayın sefer yaptığı saatlerde çalışmalar rahat yapılamıyor ancak gece 01.00 ile 05.00 arası tramvay çalışmıyor. Biz de bu aralıkta çalışmalarımızı yapıyoruz. Havaların yağışlı gitmesinden dolayı suyu da kurutamamıştık. İşe Mart’ta başladık. En kısa sürede bitirmeye çalışacağız.

KAT MALİKLERİNİN ÇOĞU ONAYLADI

Binanın kendi tesisatı yerin altından gidiyor. Kanalı daha sonra yükseltmişler. Kanal yükselince binanın gideri aşağıda kalmış. İçerisi toprak dolan bu dükkana 4 binanın da tuvalet giderleri akmış. Biz o toprağı boşaltınca manzarayı gördük. Boruların olmadığını ve atıkların orada olduğunu gördük. Su tesisatçımızı çağırdık. Kanalın o gideri çekebilmesi için en kestirme yolun kolonların içerisinden geçecek bir boru olduğuna karar verildi. Kat maliklerinin çoğu zarar gelmemesi durumunda sorun olmayacağını söyledi.

KOLONLAR GÜÇLENDİRİLİYOR

Bina sünger gibi suyun içerisinde kalmış. Kat maliklerinin çoğu ‘yeter ki binamız şu sudan kurtarılsın’ dedi. Ondan dolayı o şekilde bir işlem yapıldı. Daha sonra Hüsnü Tanrıkulu şikayette bulundu. Kolonların delinmesi çok sıkıntılı bir durum değil aslında ama basın yoluyla konu abartıldı. Şu anda yapılan çalışmalarla delinen kolonlar eskiden de güçlü hale getirilecek. Ardından borular aşağıdan geçecek, binanın atık suyu da motopompla kanalizasyona aktarılacak. O işlem şu anda ikinci planda.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.ozgurkocaeli.com.tr