fbpx

Osmanlıdan kalma tarihi cami bakın ne halde

HARABE HALİNDE

Orhan Gazi’nin 1302 yılında Kandıra’yı fethederken yaptırdığı Sultan Orhan Cami, harabeye dönmüş durumda. Çandı tekniği ile 718 yıl önce inşa edilen ahşap caminin bugün esamesi okunmuyor.  Kandıra’nın Döngelli Mahallesinin Kütükçüler ile Keçioğlu Köyleri arasında bulunan camiden geriye yalnızca ahşap parçaları kalmış durumda. Vatandaşlar, büyük bölümü çökmüş halde bulunan caminin aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesini istiyor. 

YENİ CAMİLER YAPILINCA TERK EDİLDİ

Konumu itibarı ile 3-4 köyün ortasında bulunan Sultan Orhan Cami, vatandaşlardan alınan bilgiye göre 20 yıl öncesine kadar kullanılabilir durumdaydı. 20 yıl önce cami ve çevresinde Hıdırellez şenliklerinin yapıldığı, belirli günlerde çevre köylerin toplanarak kurban kestiğini anlatan vatandaşlar, caminin çevre köy ve mahallelerde yeni camilerin yapılmasıyla birlikte 10-15 yıl önce terk edildiğini iletti. Konu ile ilgili gazetemize ulaşan Serkan Yağız isimli vatandaş, caminin yıkılmış, harabe şeklinde olduğunu belirterek, “Tarihi caminin eski görünümüne kavuşturulmasını talep ediyoruz” dedi.

AYRINTILI TANIM

Orhan Gazi’nin 718 yıl önce inşa ettirdiği camiyle ilgili www.kulturportalı.gov.tr adresinde ayrıntılı tanım şöyle yapılıyor: “Orhan Gazi’nin Kandıra ilçesini, fethi sırasında yaptırmış olduğu cami olasılıkla kare mekanlı, dıştan kırma, içten asma kubbelidir. Büyük bir bölümü çökmüş olan caminin haziresinde, camide görev yapmış kişilere ait mezarlar bulunmaktadır. Cami, Döngeli Köyü, Kütükçüler divanındandır. Caminin bahçesinde şu anda doldurulmuş olan kaçak kazı çukurları bulunmaktadır. Duvarları zıvanalı geçme tekniğine benzer şekilde bir örğüye sahiptir. Tek yüzlü olarak ve kemerli inşa edilen çeşmenin haznesi ve dikdörtgen forma sahip teknesi bulunmaktadır. Yapım yılı 14.yy olup kitabesi kısmı boştur.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com