fbpx

Ormanya doğal yaşam parkı kapılarını açtı

Coronavirüs tedbirleri kapsamında 18 Mart itibariyle kapılarını kapatan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katılımıyla yeniden kapılarını açtı. Normalleşme tedbirleri kapsamında Ormanya, yeniden misafirlerini ağırlarken, sokağa çıkmaları yasaklanan 0-18 yaş arası çocuklar ve gençler ile 65 yaş üstü vatandaşlar hariç ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.Açılış programına Büyükakın’ın yanı sıra AKP Kocaeli Milletvekili MKYK üyesi Emine Macit Zeybek, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu ile Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, AKP Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz ve park yetkilileri katılım sağladı.

“SALGIN BİR ŞEHİR HASTALIĞI”

Büyükakın, programda ilk olarak Ormanya girişinde bulunan kampçıları ziyaret etti.Burada konaklayanın hatırını soran Büyükakın, daha sonra açıklamalarda bulundu.  Büyükakın açıklamasında, “Hayvanat Bahçesi’nde hayvanlar kapalı insanlar serbest. Burada durum öyle değil. Bu alanların başka bir kıymeti var. İnsanlar daha iyi arabalara binelim, daha iyi evlerde duralım derken öbür tarafta gezegeni ısıtıyoruz. Kaybettiğimiz her yeşil alan gelecek için felaket olacak. Salgın, bir şehir hastalığı. Şehir yaşamının hastalığı. Evrenin kendi içinde bir düzeni var. İnsanoğlu tabiatta hayvanlardan daha az miktarda olmuştur. Biz balinaları vs. hayvanları öldürmeye başladığımızda sorun çıkıyor. Biz bu hale getirdik, şimdi de eskiye döndürmeye çalışıyoruz” dedi.

“DOĞADA BÜYÜYEN ÇOCUKLAR”

Çocuk vurgusu yapan Büyükakın, “Geleceğe hazırlık yapmalıyız. Ekmeyi dikmeyi bilmeyen de kalmamalı. Milli Eğitim müfredatına bu girmeli. Doğada nasıl yaşanır vs. bunlar öğretilmeli. Biz salgında nasıl yaşayacağımızı salgınla birlikte öğrendik. İzcilik faaliyetlerinin güçlendirilmesi, desteklenmesi son derece önemli hale geldi. İzci çocukları bu alanda tutabiliriz. Benzer, sayısı artacak doğal alanlarımızda da tutabiliriz. Modern şehir yaşamı içinde geleneksel bir tarz geliştirme imkanına kavuşturacak. Burası sadece 2 bin dönümlük alandan ibaret bir yer değil. Bunun artması bizim doğayla ne kadar barışık yaşadığımıza bağlı. İnsanların kafasında çevre bilinci oluştukça olacak bu. Biz çevreyi korumayı büyüklere öğretmek yerine küçüklere öğretirsek daha başarılı oluruz. Çevreci çocuklar yetiştirirsek, doğada büyüyen çocuklar yetiştirirsek çok daha olumlu sonuçlar alacağız” ifadelerinde bulundu.

“GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YÖNETTİK”

Büyükakın ve katılımcılar olta balıkçılığının yapıldığı, önümüzdeki günlerde yarışmaların düzenleneceği alana giderek Milletvekili Emine Macit Zeybek ile birlikte balık tuttu. Büyükakın ve Zeybek tuttuğu balıkları tekrar doğaya salarken, Büyükakın, “Hayatın kontrollü bir şekilde normale dönmesi hepimizi mutlu etti. Çok başarılı bir süreç izledik. Gerçekten emsal ülkelerin örnekleriyle kıyaslandığında muhteşem bir başarı gösterdik. Dünyaya örnek teşkil eden bir başarıyla bu süreci güçlü bir şekilde yönettik. Halkımızın daha sağlıklı bir hayat adaptasyonunu geçişi daha başarılı bir şekilde inşallah yöneteceğiz” diye konuştu.

“ÇEVRE İLLERDEN DE KOŞA KOŞA GELİYOR”

Vatandaşların Ormanya’yı çok özlediğini belirten Büyükakın, “Hemşehrilerimizin hasretle beklediği çocuklarımızın görmek için can attığı alanlardan biri de Ormanya. Ormanya hayvanların serbest insanların kafeste olduğu tek yer. Sadece Kocaelililerin değil çevre illerden de vatandaşlarımız buraya koşa koşa geliyor. Karavan ve çadırlarla konaklayan misafirlerimizi dolaştım. Almanya’dan bile gelen var. Yaklaşık 2 Bin dönüm bir alan üzerinde kurulu 70’e yakın türün yaşadığı, bir alan burası. Kandıra Seyrek tarafın da geyiklerin doğaya salınma sürecini başlatacağız eylül alanda” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ DOĞAYI KEŞFETSİN”

Büyükakın sözlerinin devamında, “Çocukların balıkçık eğitimleri alabileceği yarışmaların yapılacağı bir alan olacak. Yayın kafide kızılkanat ve sazan türleri var. Önümüzdeki süreçte olta balıkçılığı alanında yarışmalar düzenlenecek. Burası sadece hafta sonu gelinin bir yer Ormanya. Buradaki yaşam felsefesini çocuklarımıza öğretmek istiyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız doğayı keşfetsin. Organik tarımı öğrensin. En önemlisi insanın doğayla iç içe olduğunu doğanın bir parçası olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Bu doğal yaşam alanında unuttuklarımızı tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bana göre buranın başarısı çocuklarımız tam bir çevre bilinciyle doğayla tam uyum içinde yaşadıklarını öğrendiğinde gelir” dedi.

“AMAÇ KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE KULLANMAK”

Büyükakın’ın ardından konuşan AKP MKYK Üyesi ve Milletvekili Emine Zeybek, “Dün dünya çevre günüydü. Böyle anlamlı bir günlerde burada olmak bir farkındalık. Bu anlamda büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bilinçli bit yönetim tarzımız var. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanlarından bir tanesi. Amaç insanlarımızla buraları kontrollü bir şekilde bu alanları kullanmak. Çocuklarımız gençlerimiz güzel alışkanlıklar edinsinler diye çalışıyoruz. Bu tür faaliyetlerin ve çalışmaların devamını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr