Mevsimsel grip oldu domuz gribi

“DOMUZ GRİBİ MEVSİMSEL GRİBE DÖNÜŞTÜ”

Gribin solunum sistemine bağlı viral bir hastalık bulunduğunu ve bu virüslerin insanlarda olduğu benzer biçimde hayvanlarda da hastalık yapabildiğini söyleyen Hususi “Domuzlarda hastalık meydana getiren  etken 2009 senesinde değişim göstererek insanlarda da hastalık yapmış oldu. O dönemde insanoğlu ilk kez bu virüsle karşılaştıkları için, hastalık salgın boyutunda ağır seyretti. Daha sonrasında domuz gribi mikrobu, mevsimsel grip hastalığına dönüşerek insanları daha hafifçe olarak etkilemeye başladı” dedi.

“BASİT ÖNLEMLERLE KORUNABİLİRSİNİZ”

Hastalığın emarelerini ani yüksek ateş, şiddetli öksürük, ciddi kas ve baş ağrıları olarak tanımlayan Hususi “Boğaz ağrısı ve burun akıntısı bulguları daha ender görülür. Buda bizim mevsimsel grip hastalığını soğuk algınlığından ayırt etmemizi sağlar. Bulaştırıcılığı açısından dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Zira bu virüsler öksürük, tıksırma benzer biçimde nedenlerle havaya yayılarak asılı bırakılırlar. Havayı soluduğumuzda hastalığı kendimize bulaştırmış oluruz. Alacağımız rahat önlemler yardımıyla ise hastalıktan korunmak mümkündür. Bilhassa günlük yaşantımızda ev ve iş yerlerimizde kapalı ortamları havalandırarak,  ellerimizi sıkça yıkayarak hastalıktan korunabiliriz. Bunlar haricinde portakal, mandalina benzer biçimde C vitamini açısından varlıklı gıdaları tüketer

ek ve bolca su içerek de hastalığın önüne geçebiriz” diye konuştu.

“RİSK GRUPLARI AŞI YAPTIRABİLİR”

Hastaların geçmeyen öksürük, inatçı ateş, solunum sıkıntısı benzer biçimde şikayetleri durumunda kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna başvurması icap ettiğini söyleyen Uz. Dr. Selcan Arslan Hususi; bilhassa 0-2 yaş arası çocuklar,  65 yaş üstü kişiler, şeker, gerilim, böbrek ve kalp yetmezliği benzer biçimde kronik hastalığı olanlar ve gebelerin risk grubunda bulunduğunu,  bu kişilerin grip aşısı yaptırmalarının gripten korunmada etkili olduğu tavsiyesinde bulunmuş oldu.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com