fbpx

MESS İle Türk Metal Uzlaştı

Metal iş kolundaki 200 iş yerini ilgilendiren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesinde 7 Ekim’de süregelen müzakereler uzlaşıyla sonuçlandı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yapmış olduğu yazılı açıklamada, işveren tarafıyla dün saat 19.30’da MESS Genel Merkezi’nde bir araya geldiklerini ve sabaha kadar devam eden görüşmelerde anlaştıklarını belirtti.

Metal işçisinin bir kör kuruşunu bile masada bırakmadıklarını, sendikal hayatta gene mühim bir başarıya imza attıklarını ifade eden Kavlak, sözleşmeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“1 Eylül 2019 itibarıyla 12 liranın altında olan saatlik ücretlere, 12 lirayı geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapılmış oldu. Bunun üstüne tüm saatlik ücretlere, sözleşmenin birinci 6 ayında yüzde 17 oranında zam alınmıştır. İkinci 6 ay için yüzde 6 oranında artış sağlanmıştır. Enflasyon yüzde 6’nın, doğrusu bu oranın altına düşerse dahi, yüzde 6 alınacaktır. Bu oranı geçmesi halinde ise enflasyon farkı alınacaktır. Üçüncü ve dördüncü aylara enflasyon oranında zam alınmıştır. Tüm toplumsal haklara birinci yıl yüzde 20 oranında, ikinci yıl için de enflasyon oranında artış sağlanmıştır. Tüm bu kazanımların ilk 6 aylık toplam kıymeti, averaj yüzde 18,49, birinci yıl için toplam kıymeti averaj yüzde 25,50 olmuştur. Bunlara ek olarak, üyelerimizin büyük ehemmiyet verdiği tamamlayıcı sıhhat sigortası uygulamasına bu sözleşme döneminde de aynen devam edilecektir.”

“En İyi Sözleşmeleri İmzalayan Sendikayız”

Memurlar ve işyar emeklilerine yüzde 4+4, işçi emeklilerine yüzde 5+5, kamu işçilerine yüzde 8+4 zam yapıldığını anımsatan Kavlak, “6 aylık enflasyonun 6,05 olduğu koşullarda, yüzde 18’i aşan oranlarda zam aldık. Şu demek oluyor ki enflasyon üstüne yüzde 12,44 oranında refah oranı aldık. Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme sendikamızın geçmişine altın harflerle yazıldı.” dedi.

Kavlak, MESS’in 3 senelik sözleşme, esnek emek verme, ikramiyelerde kıstelyevm, tecrübe etme süresi ve denkleştirme, istirahat izin ücretlerini ödememe ve işçi çocuklarına yetişim yaptırmama benzer biçimde önerilerini kabul etmediklerine dikkati çekerek, şöyleki konuştu:

“Türk Metal Sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikadır. Bunu bir kez daha gösterdik. Bu yalnızca bizim değil, ilk olarak bizlere destek olan, güç veren siz kıymetli üyelerimizin başarısıdır. Bu süreçte büyük emek sarf eden şube başkanlarımıza, şube yönetimlerimize, baştemsilci ve temsilcilerimize, birim temsilcilerimize ve kurullarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bilhassa müzakerelerin son aşamasında bizlere karşı duyarlı yaklaşım gösteren MESS yönetimine de teşekkür ediyorum. Bundan sonrasında üyelerimizden daha verimli, kaliteli, üretken, emek verme barışı içinde bir emek verme umuyorum. Ekmeğimizi daha da büyüteceğiz, daha oldukca üreteceğiz, daha oldukca kazandıracağız, sonunda da gene biz kazanacağız.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.istekocaeli.com