fbpx

Lastik İş'te ara bulucu süreci!

Lastik-İş Sendikası ile ayrı görüşmek isteyen Goodyear bugün sendika ile masaya yine oturdu. Tryp By Wyndham Otel’de meydana getirilen görüşmeye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetiminin yanı sıra Goodyear İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci ile yetkililer katıldı. İlk görüşmeden beri süregelen Genel Başkan Alaaddin Sarı’nın da belirttiği geri adım atılmayacağı yönündeki tutum bugün meydana getirilen 5’inci görüşmede de devam etti. Toplantı sonucunda bilgilendirme icra eden Sarı, “Bugün Goodyear Adapazarı ve Kocaeli fabrikaları ile ilgili görüşmemizi yaptık. Bilhassa üretim işçisi için 3 madde, destek için ise 1 madde geçti. Bunların içinde evlenme, doğum, ölüm yardımları diye değerlendirdiğimiz oranlarla ilgili yüzde 22 ile yüzde 47 içinde zamanı zam alınmıştır” dedi.

4 MADDE GEÇTİ

Basına kapalı meydana getirilen görüşmenin sonucunu paylaşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Bugün Goodyear Adapazarı ve Kocaeli fabrikaları ile ilgili görüşmemizi yaptık. Müzakerelerimiz devam ediyor. Bilhassa üretim işçisi için 3 madde, destek için ise 1 madde geçti. Bunların içinde evlenme, doğum, ölüm yardımları diye değerlendirdiğimiz oranlarla ilgili yüzde 22 ile yüzde 47 içinde zamanı zam alınmıştır. İyi tarafları kadar üstünde durduğumuz maddeler de var. Yeni işçinin işe giriş tutarı dahil olmak suretiyle senelik ücret, izinler, ikramiye geçici işçi ve destek işçisi dediğimiz maddeler duruyor hala geçmiş değil. Daima söylediğimiz şeklinde bunlar bizim kazandığımız haklarımız. Genel manada sürecimiz bu şekilde bitti” dedi.

“DÜNYA EKONOMİSİNE DARBE”

“Bir sonraki görüşmemiz 9 Mart saat 14.00’de buluşacağız” diyen Sarı, “Bu süreçte artık bu arabulucu tarihlerimiz başlıyor. Görüşmemiz bugün bu şekilde bitti. Şunu da söylemekte yarar var ki fazlaca enteresandır fakat korona virüs ekonomiyi vurmaya başladı. Ekonomiyi vurmaya başlamasıyla bilhassa son dönemlerde Çin’de internasyonal sermayenin yapmış olduğu yatırımlar vardı. Orada durma noktasına geldi. Dünyada süratli bir halde yayılması neticesinde bizim için insan yaşamı fazlaca kıymetli olmakla beraber dünya ekonomisine müthiş bir darbe vuracağı da ortadadır. Buna da dikkat çekmek gerektiğine inandığım için söyleme gereği duydum” şeklinde konuştu.

“ LASTİK İŞÇİSİ BİLİNÇLİDİR”

Devamında Başkan Sarı, “Ikimiz de bir sendika olarak duyarlılık oluşacak şekilde önleyici tedbirleri alacağız. Bunu bugün yaptığımız görüşmede Goodyear’ın Çin’deki fabrikanın durmasını ifade etmelerinden dolayı söyledim. Goodyear durduysa öteki firmalarında ekonomik açıdan durmasına niçin olabilir. Virüsün İtalya ve İran a gelmiş olması bizim ülkemize gelmeyeceği anlamına gelmez. Önleyici tedbirler almak zorundayız. Bilhassa sıcak su ve güneşte virüsün yaşayamadığı yönünde açıklamalar var. Yazın bu gribin kalkacağı mevzusunda bir değerlendirme var.  Hijyene dikkat edeceğiz. İlan panolarında da buna arkadaşlarımız ehemmiyet veriyorlar. Lastik işçisi bilinçlidir. Çin’de Goodyear fabrikası durduysa bu bir sıkıntıdır. Ekonomik dengelerin bozulacağı manasına gelebilir. Türkiye’deki dünya borsasıyla ilgili dövizin ve altının ne kadar yükseleceğinin de buna paralel olarak devam edeceği kanaatindeyiz. Yalnız Goodyear için değil bunu Çin’deki tüm yatırım firmaları için söyleyebilirim” diyerek sözlerini noktaladı.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.bizimyaka.com