fbpx

Kocaelili mühendislerden yüksek hızlı tren uyarısı

CİDDİ BİR RİSK

Ankara-İzmir Yüksek Süratli Tren Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TMMOB Yerbilim Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilcisi Niyazi Temizkan yaşamsal önemde ciddi jeolojik (Ihtimaller içinde Obruk) riski ile karşı karşıya bulunduğunu söylemiş oldu.

İşte o izahat…

OBRUK OLUŞUMLARI

“Her yıl dünyada ve devletimizde naturel ve jeolojik nedenlerle birçok tabiat kaynaklı vaka meydana gelmektedir. Bu olaylardan biri de son yıllarda gündemimize oldukça yoğun olarak giren obruk oluşumlarıdır. Obruk oluşumlarının son yıllarda artmasının en temel sebeplerinden biri, aşırı ve kontrolsüz yeraltısuyu kullanımı olmaktadır.

GÜZERGAHIN BÖLGESEL OLARAK

Ankara-İzmir Yüksek Süratli Tren güzergahının belli bir kısmının, eriyerek obruk oluşumlarına neden olan evaporitik kayaçlar üstünden geçmiş olduğu tespit edilmiştir. Yüksek Süratli Tren benzer biçimde mühim bir mühendislik yapısının geçmiş olduğu güzergahının bölgesel olarak jeolojik-jeoteknik etütlerinin, obruk oluşumuna kaynaklık eden sebepleri ortaya çıkarılmasını da sağlayacak şekilde yapılması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

PROBLEMLERE DİKKAT ÇEKMİŞTİK

TMMOB Yerbilim Mühendisleri Odası olarak daha ilkin, Ankara- İstanbul içinde yapımı devam eden Yüksek Süratli Tren (YHT) güzergâhındaki, heyelanlar başta olmak suretiyle jeolojik problemlere dikkat çekmiştik. Sadece DDY Genel Müdürlüğü uyarılarımızı dikkate almamış; bunun sonucunda Bakanlar Kurulu Sonucu ile müteahhit firmalara proje yapım bedelinin %40’nı aşan oranlarda fiyat artışı verilmek zorunda kalınmıştır.

UYARIYORUZ

TMMOB Yerbilim Mühendisleri Odası olarak bir kez daha uyarıyoruz.

MTA Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü ile AFAD Başkanlığı mevzunun önemi ön plana alarak, üniversitelerin ilgili bölümleri ile TMMOB Yerbilim Mühendisleri Odası da başta olmak suretiyle ilgili meslek örgütleri ile beraber belirli bir plan dahilinde devletimizde can ve mal güvenliği için tehdit meydana getirmeye süregelen, obruk alanlarının görüldüğü bölgelerin, detaylı jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik ve mühendislik yerbilim açısından araştırma ve araştırmalarını yaparak “Obruk Risk Haritaları” hazırlanmalıdır.

YENİ FACİALARA YOL AÇMAMASI İÇİN

TMMOB Yerbilim Mühendisleri Odası tarafınca, Ankara-İzmir Yüksek Süratli Tren güzergahının yoğun olarak obrukların oluştuğu alanın ortalama 1.5 km kuzeyinden geçmesi sebebiyle, zemin özellikleri yönünden obruk oluşumuna elverişli olan bu alana ilişkin olarak, ileride telafisi olanaksız mühim can kayıplarına ve yeni facialara yol açmaması amacıyla hazırlamış olduğumuz ESKİŞEHİR- SİVRİHİSAR YHT GÜZERGAHINDA OBRUK OLUŞUMU VE RİSKLERİ HAKKINDA RAPORU’nu kamuoyu ve ilgili idarelerin dikkatine sunuyoruz.

Saygılarımızla…”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com