fbpx

Kocaeli’den Diyarbakır’a evlat nöbetine gitti

Evlatlarının terör örgütü PKK mensupları tarafınca dağa kaçırmış olduğu iddiasıyla 3 Eylül 2019’da değişik kentlerden Diyarbakır’a gelmiş olarak HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan ailelerin evlat nöbeti 180. gününde de devam ediyor. Nöbete katılan ailelerin sayısı, 4 ailenin daha katılmasıyla 101’e terfi etti.

Kamile Küçükdağ oğlu 21 yaşındaki Engin Küçükdağ’ın 2015 senesinde Adana’da kaybolduğunu ve tekrar haber alamadığını söylemiş oldu. Küçükdağ, “Adana’dan oğlum için geldim. 5 senedir Kobani’ye gitmiş. Son olarak oradan haber geldi, dedi ben oradayım. 3 aya kadar nerede bulunduğunu asla bilmiyordum. Ölümü yaşıyor mu, 3 aydan sonrasında telefon açtı dedi ben Kobani’deyim. HDP’yi gittim dedim oğlum orada mı, değil mi en azından bana açıklayın içim rahat etsin. Dediler biz bilmiyoruz nerede bulunduğunu. 5 senedir ben başımı yastığa koyamıyorum. Gözüm uykuya girdiğinde nerede olduğumu bilmiyorum. Bir Tanrı’a güveniyorum bir devletime güveniyorum. Esasen o yüzden kendimi devletimin kapısına attım. Buradaki aileleri görünce ümitlendim bir ihtimal oğlum gelir diye. Engin ben buradayım ne olur sesimi duyuyorsan gel” dedi.

Kocaeli’nden gelen Altun Bozkurt ise Kürtçe konuşarak 9 ay ilkin 23 yaşlarında ortadan kaybolan oğlu İdris Bozkurt için oturma eylemine katıldığını söylemiş oldu. Bozkurt, “Oğlumdan 9 aydır haber alamıyoruz. 1 ay kalmıştı düğününe. Düğün hazırlıkları yapıyorduk. 9 aydır arıyoruz bulamıyoruz. Polis, asker her yerde arıyorlar bulamıyorlar. Bu annelerin evlatları geldi, bende geldim buraya. Çoğumuz perişanız oğlum, ne olur geri dön. Tanrı devletin eksikliğini vermesin inşallah” diye konuştu.

Diyarbakır Ergani’den gelen Gürkan Ümitli, 2014 senesinde ağabeyi Felemez Ümitli’nun Kars’ta üniversite son derslik öğrencisiyken tekrar haber alamadıklarını beyan etti. Ümitli, “Buraya annemle ağa.eşil için geldim. Ağabeyim 24 yaşlarında bundan 7 yıl ilkin 2014’te kaçırıldı. O zamandan beri bir haber alamadık. Ne yapıyor, ne ediyor bir bilgimiz yok. Artık bıçak kemiğe dayandı buraya geldik. Biz o umudu görüp geldik açıkçası. Gelen evlatları gördük, sevinen aileleri gördük niçin olmasın. Çıkmadık candan ümit kesilmez. Bizde kalkıp buraya oturma eylemine katıldık. Bunun suçlusu açıkçası HDP’dir. Iyi mi götürdüler ise o şekilde getirsinler” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’dan gelip oturma eylemine katılan Sevgi Çağmar da oğlu Yavuz Çağmar için oturma eylemine katıldı. Kürtçe konuşan Çağmar, Yavuz’un 23 yaşlarında Sakarya’da üniversitede maliye kısmı okurken 4’üncü sınıftayken telefon açtıklarını ve telefonlarına yanıt vermediğini söylemiş oldu. Çağmar, “O günden beri haber alamadık. 5 yıl oldu, 25 Nisan’da gitti. Emniyete de yitik ilanı verdik. O zamandan beride hiçbir haber alamadık. Bazılarının evlatları geri geldi, bizde ümit bağladık ve bizde geldik. Dedik bir ihtimal bizimki de gelir. Ben buradayım oğlum sen gelmeyinceye kadar ben gitmeyeceğim. Kurban olduğum ne olur gel. Çoğumuz perişanız. Ne gecemiz gece, ne de gündüzümüz gündüz” ifadelerini kullandı.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr