fbpx

Kocaeli’de yıldırım nedeniyle yüzlerce TV hasar gördü

Son günlerde meydana gelen gök gürültüsü ve sağanak yağmurla birlikte Kocaeli’de birçok farklı noktaya yıldırım düştü. Düşen yıldırımalar nedeniyle ev ve iş yerlerinde bulunan yüzlerce elektronik eşya zarar gördü. Genellikle televizyonların zarar gördüğü yıldırım düşmelerinde, eşyaların zarar görmemesi için alınacak basit tedbirler oluşabilecek hasarların önüne geçerken meydana gelebilecek yaralanmaları da en aza indiriyor.

TV ANA KART VE GÜÇ KARTLARI YANIYOR

Yaklaşık 31 senedir TV tamircisi olan Güngör Elektronik sahibi Mehmet Güngör, gök gürültülü havalarda oluşan yıldırım düşmeleri ile oluşabilecek hasarlardan korunmaları için vatandaşlara alabilecekleri tedbirleri sıraladı. İzmit Çukurbağ Mahallesi İnönü Caddesinde esnaf olan Güngör, yıldırım düşmelerinde televizyon, kombi, modem gibi elektronik eşyaların ana kart ve güç devrelerinde hasar oluştuğunu belirtti.

ONARILIRSA UCUZ, DEĞİŞİMİ PAHALI

Yıldırım düşmelerinde özellikle LED ve LCD televizyonlarda hasar oluştuğunu belirten Güngör, “Televizyonlarımızın ana kart ve güç kartında yıldırıma bağlı hasarlar oluşabiliyor. Uydu alıcıları ve kombilerde de ana kart arızasına neden oluyor. Tamirle kurtarılabilir ürünlerde ürünleri tamir ettirmek daha makul halde oluyor. Ana kartların yenileri ile değişimleri ürün fiyatının hemen hemen 3’te 1’i fiyatına mal oluyor” dedi.

BÜTÜN ELEKTRONİK EŞYALAR ETKİLENİYOR

Kocaeli’de yaşanan gök gürültülü sağanak yağmur nedeniyle son 1 haftadır çok sayıda televizyonun aynı şikayetten dolayı tamire geldiği belirten Güngör, gök gürültülü havalarda vatandaşları televizyon izlememeleri konusunda uyardı. Yıldırım düşmesine karşı alınabilecek tedbirleri sıralayan Güngör, “Elektrikli ev aletlerinin fişlerinin çekilmesi, modemler, bilgisayarlar, bulaşık ve çamaşır makineleri yıldırımdan ciddi bir şekilde etkileniyor” dedi.

YILDIRIMDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Güngör, “Apartmanlarda paratoner olursa herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Yıldırım, paratoner olmadığı için direk olarak elektrik hattı üzerinden ya da çanak üzerinden elektronik ürünlere zarar veriyor. Tabi burada en önemlisi cihazın prize takılı olması ve anten hatlarının bağlı kalmasıdır. Yıldırımdan gelen yüksek voltaj çanaktan TV’ye oradan da prizlere dağılarak cihazları bozabildiği gibi zaman zaman yangınlara da neden olabiliyor. Merkezi uydu sistemi olan binalarda da merkezi uydu sistemleri arızası ile karşılaşabiliyoruz. Yıldırımın zararlarından korunmanın en iyi yolu gök gürültülü havalarda cihazlarımızın fişlerini prizden çekmek, hatta mümkünse anten kablolarını da çıkartmaktır. Bunun yanında akım koruyucu prizler de kullanabilirler” dedi.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr