fbpx

Kocaeli'de vakaların en çok bulaştığı yerler

Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs enfeksiyonu ile mücadele çalışmaları titizlikle sürdürülürken vatandaşlardan alınan tedbir ve önlemlere titizlikle uymaları bekleniyor.

KURALLAR VAKALARI AZALTIYOR

Kurallara uyulduğunda kontrol altına alınan ve düşen vaka sayıları, önlemlere uyulmadığında yükseliyor ve hasta sayılarında artışa neden oluyor. Bu tip olumsuz davranışlar sürecin başından beri  gerçekleştirilen yoğun ve özverili çalışmaları maalesef sekteye uğratıyor. Kocaeli’de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından günlük olarak gerçekleştirilen Filyasyon Analiz Toplantılarında, koronavirüs salgın verileri ilimizin sağlık yöneticileri tarafından her yönü ile analiz ediliyor, vaka sayılarındaki artış nedenleri sorgulanıyor.

BULAŞ HIZININ EN YÜKSEK OLDUĞU YERLER

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney başkanlığında gerçekleştirilen analiz toplantılarında, bulaş hızının en yüksek olduğu yerler “Taziye, düğün, nişan” gibi toplu etkinliklerin öne çıktığı ifade edildi. “Hastalık belirtisi taşıyan kişilerin toplu etkinliklere gitmeyerek kendilerini izole etmeleri” gerektiğini önemle vurgulayan Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney açıklamasında şu ifadelere yerdi; “Hasta olduğundan şüphelenen kişilerin bulaştırmama adına çok dikkatli hareket etmesi ve kalabalık ortamlardan kaçınmaları gerekiyor.”

“KIZ İSTEME NİŞAN BOHÇA SERME”

 İl Sağlık Müdürlüğü olarak günlük gerçekleştirdiğimiz toplantılarda koronavirüsün izini sürüyor, hastaların yaş, meslek ve günlük alışkanlıkları gibi davranışlarını analiz ediyoruz. Bu toplantılarda  bazı vatandaşlarımızda  hastalık belirtisi olduğu, hatta muayene olup Covid-19 testi yaptırdığı  halde kız isteme, nişan, bohça serme, düğün gibi etkinliklere katıldıklarını ve pek çok kişiye hastalığı bulaştırdıklarını görebiliyoruz. 

“TEDBİRLERE İSTİSNASIZ UYMALIYIZ”

Vatandaşlarımızın bu tip toplu etkinliklerde çok dikkatli olmaları, tedbir ve önlemlere istisnasız uyarak koronavirüsle mücadelede biz sağlıkçılara destek vermeleri gerekiyor. Virüsün özellikle kalabalık ve maskesiz ortamları sevdiğini unutmayalım. Bu savaşı ancak güçlerimizi birleştirirsek, koronavirüse karşı “YENİ BİR DAVRANIŞ MODELİ” geliştirebilirsek kazanabiliriz.

“VAKA ARTIŞI DEVAM EDİYOR”

 Kocaeli’de salgının başından beri gerek kurumlar tarafından gerekse halkımız tarafından örnek bir mücadele sergilendi. İlimiz şu anda bir çok ilden daha iyi durumda olmasına rağmen vakaların artmaya devam ettiğini görüyoruz. Topyekün seferberlik şeklinde bir mücadele başlatabilirsek 15 gün içinde çok daha iyi bir seviyeye gelebiliriz. Aksi halde önümüzdeki aylarda ciddi kısıtlamalar tekrar gündeme gelecektir. Kocaeli’de daha önce olduğu gibi bunu tekrar başarabileceğimize inanıyorum.”  şeklinde  konuşarak herkesi tedbirlere uymaya ve virüsle mücadeleye davet etti.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.bizimyaka.com