fbpx

Kocaeli’de tarım alanları kayboluyor

ÇİFTÇİLERİMİZ YETERLİ DESTEĞİ ALMIYOR

İzmit, Gölcük, Derince, Kandıra, Karamürsel ve Gebze Ziraat Odası Başkanlarından oluşan kurul Mecliste karşıcılık ve iktidar milletvekillerini ziyaret ederek taleplerini iletti. Başkanları odasında ağırlayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, çiftçilerin yaşadıkları sıkıntıların bilincinde olduklarını belirterek bu mevzuda Mecliste yaptıkları emekler hakkında informasyon verdi.

ÇİFTÇİNİN YÜKÜ HAFİFLETİLMİYOR

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan son yıllarda çiftçilerin yaşamış olduğu sıkıntılara ilişkin kredi borçlarının yüksek faiz sebebi ile ödenemediğini, ziraat bankasından aldıkları kredilerin tamamının nakit olarak verilmemesinden dolayı çiftçinin yükünün hafiflemediğini söylemiş oldu. Çiftçilerin kredi borçlarını başka bankalardan alınan kredi ile kapatma durumunda kaldığını belirten Karaaslan, çifçilerin kredi borçlarını bu nedenlerle zamanında ödeyemediğini icra ile karşı karşıya kaldıklarını söylemiş oldu.

DESTEKLER TÜM İLÇELER DE AYNI OLMALI

Ziraat Odası Başkanları alan bazlı fındık desteklenmesinin bir tek Kandıra İlçesindeki çiftçilere ödendiğine dikkat çekerek bu mevzuda yeni bir düzenleme yapılması icap ettiğini ve desteklerin tüm ilçelere verilmesini talep ettiklerini söylemiş oldu. Çiftçilerin kullanmış oldukları mazottan ÖTV’nin kaldırılmasının çiftçilere bir nebze de olsa nefes aldıracağını belirten Başkanlar bu talepleri için tüm partilerden destek istediklerini söylemiş oldu.

15 YILDA 25 BİN HEKTAR TARIM ALANINI KAYBETTİK

Senelerdir çiftçilerin kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılması icap ettiğini CHP olarak dile getirdiklerini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bu mevzuda Meclise getirdikleri Kanun Tekliflerinin AK Parti tarafınca reddedildiğini söylemiş oldu. Akar Kocaeli’deki ziraat alanlarına dikkat çekerek kentimizin toplam alanı 342 bin hektar, ziraat alanımız 149 bin hektar, işlenen ziraat alanlarımız ise 66 bin hektara kadar gerilemiştir. 2004 senesinde işlenen ziraat alanı 92 bin hektar iken 2018 yılı sonu itibari ile 66 bin hektar işlenen ziraat alanı kalmıştır. Devlet olarak çiftçilere verilen destek her geçen yıl azalırken birçok verimli arazi taş ocaklarına, otoyollara, sanayiye feda edilmiş ve kaybedilmiştir dedi. Ziraat Odası Başkanlarının taleplerini CHP olarak her platformda dile getirdiklerini belirten Akar, Mecliste kendilerini ziyaret eden Başkanlara teşekkür etti.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com