fbpx

Kocaeli’de Suya 3 Ay Zam Yok

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü 2020 yılı Birinci Muhteşem Genel Kurulu’nda almış olduğu karar ile abonelerine ekonomik destek sağlamak için 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında su fiyatlarında artış yapılmayacak.

İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen İSU Birinci Muhteşem Genel Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığında yapılmış oldu. Saygı duruşu ve bağımsızlık marşının okunması ile süregelen Genel Kurulda, “İSU Tarifeler Yönetmeliğinin 7. maddesine gore değerlendirme yapılmasının görüşülerek karara bağlanması” maddesi görüşüldü.

Başkan Büyükakın: “İnsanların Bütçelerine Katkı Sunmak İstedik”

Genel Kurulda konuşan Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “İSU Tarifeler Yönetmeliğinde Genel Kurulda alınan karar vardı. Bu karara gore İSU su tarifesinin yılbaşından itibaren senelik Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) oranına gore ayarlanması gerekiyor. Yapmış olduğumuz mali projeksiyon ve İSU mali tablolarının yeniden gözden geçirdiğik. Ülkenin ekonomik koşullarını dikkate aldığımızda, kış aylarında olmamız ve buna bağlı olarak bilhassa yakıt, ısıtma harcamalarında artış yaşanmaktadır. Bunun aile bütçesine getirmiş olduğu yükü ve İSU’nun mali tablolarını dikkate alarak, İSU Yönetim Kurulunda değerlendirme yaptık. Su fiyat artışı tarifesini bilhassa yakıt ve ısınma masraflarının yoğun olduğu Ocak, Şubat ve Mart aylarında uygulamayarak yurttaşlarımızın aile bütçelerine katkı sağlama sonucu aldık. Bu bizi mali olarak oldukça fazla yormaz. Yaptığımız hesaplamalara gore, tarifeyi uygulamadığımız süre, maliyeti 20 milyon lira olacaktır. Bu sayı İSU’nun mali tablolarına gore yönetim edilebilir rakamlardır. O halde 20 milyon lirayı eğitim etmek yerine, insanların cebinde bırakalım ve 3 ay süresince bilhassa yakıt ve ısınma masfarlarının yoğun olduğu bu zamanda su faturaları ile geri destek vermek istedik. “dedi.

Yeni tarifenin Nisan ayında başlayacağını ifade eden Başkan Büyükakın, “Su fiyatlarında üç aylık erteleme Nisan ayında başlayacaktır. Ocak ayında 22 gün süresince meydana getirilen faturalarında bir sonraki ay mahsup edilerek iade edilecektir. Ek olarak, daha ilkin Genel Kurulda gündeme gelen kademeli tarife ile ilgili teknik ekiplerimizin emekleri devam etmektedir. Mayıs ayında yapılacak Olağan Genel Kurulunda, mevzu ile ilgili meclis üyelerine data verilecektir.” dedi.

Meclis Üyelerinden Destek

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’de, “Vatandaşın çıkarları noktasında daima yanınızdayız, güzel bir emek harcama olmuş, alın teri dökenlere teşekkür ederiz.” dedi.

Oy Birliği İle Kabul

Meydana getirilen konuşmaların peşinden İSU Tarifeler Yönetmeliğine gore 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında TÜFE’ye gore meydana getirilen yüzde 11.84 oranındaki fiyat artışının yapılmamasına, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. TÜFE fiyat artışı, Nisan 2020’den itibaren başlanılacak. 22 Ocak evveliyatına kadar kesilen faturalara yansıyan fiyat artışı da önümüzdeki aylardaki faturalardan mahsup edilecek.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.istekocaeli.com