fbpx

Kocaeli’de Seri Yargılama Bürosu kuruldu

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz yapmış olduğu açıklamada kentimizde Seri Yargılama Bürosunun çalışmaya başladığını duyurdu.

HANGİ SUÇLARA BAKACAK?

Başsavcı Korkmaz, “Seri Yargılama Usulü Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer edinen hakkı olmayan yere saldırı, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, gürültüye niçin olma, parada sahtecilik, mühür bozma, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, kumar oynanması için yer ve olanak sağlama, başkasına ilişkin kimlik yada kimlik bilgilerinin kullanılması suçları ile Yakıcı Silahlar ve Bıçaklar ile Öteki Aletler Hakkında Kanun, Orman Kanunu, Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun ve Kooperatifler Kanunu’nda yer edinen bazı suçları kapsıyor.

TEKLİF EDİLİYOR

Kolluk kuvvetlerimiz soruşturmayı yaptıktan sonrasında yukarıda sayılı suçlardan birini işlemişse yurttaş Seri Yargılama Usulü teklif ediliyor. Şüpheli bunu kabul ederse derhal Seri Yargılama Büromuz devreye giriyor.

1 SAVCI 2 KATİP

Bizim Seri Yargılama Büromuzda 1 savcı 2 de yazman vazife yapıyor. Savcımız avukat nezdinde sanığa resmi teklifte bunulacak. Savcımız, mesela alkollü vasıta kullandıysa bu suçu kabul edip cezanın yarısını çekmesini teklif edecek. Şüpheli bunu kabul ederse derhal savcı cezayı hesaplayıp mahkemeye gönderiyor.

ALKOLDEN CEZA ALDI

Bu iş için 4. Asliye Ceza Mahkemesi bir tek bu işe bakacak. Seri Yargılama Bürosundan gelen davalarla ilgilenecek. Siftah da yaptık. Seri Yargılama Büromuza 235 evrak geldi. Bir de karar çıktı. Karar çıkan isim de alkollü vasıta sürme cezasından gelmişti” açıklamasında bulunmuş oldu.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com