fbpx

Kocaeli’de düğünlere süre kısıtlaması getirildi!

Kontrollü sosyal hayat döneminde düğün salonlarının 1 Temmuz tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başladılar. Bununla birlikte, gelin alma, kına, nişan, sünnet düğünü gibi etkinlikler mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği yönünde karar alınmıştı.

Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta ziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı ifade edildi.

Bu çerçevede Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni bir karar aldı. Buna göre, salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurularak, mahallelerde veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde ve mahalli özellikler de dikkate alınmak suretiyle 10.00 – 22.00 saatleri arasında 2 saati geçmeyecek şekilde düzenlenecek.

Alınan tedbirlere uymayanlara ise ,idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaelizirve.com