fbpx

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘coronavirüs’ açıklaması

Kocaeli İl Sıhhat Müdürlüğü, ‘coronavirus’ vakalarının Kocaeli’de görüldüğü iddialarıyla ilgili izahat yapmış oldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son 24 saattir gerek toplumsal medyada gerekse bazı web sitelerinde, Çin’de ortaya çıkmış olan ‘coronavirus’ hastalığına dair Kocaeli ilinde de bazı vakaların görüldüğü, hastanelerde karantina altına alınan bazı hastaların olduğu, Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde hususi donanımlı bir yalıtım odası hazırlandığı şeklinde bazı haberlerin yayınlandığı görülmektedir. Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu tarafınca mevzu hakkında hazırlanan 2019-nCov Hastalığı Sıhhat Çalışanları Rehberi Sıhhat Bakanlığı internet sayfasında yayınlanmıştır. Bu rehberde hastalığın etkeni, epidemiyolojisi, bulaşma yolları, korunmak için alınması ihtiyaç duyulan önlemler, teşhis-tedavi şekilleri, olay algoritması ve Türkiye’deki referans hastanelerin sıralaması verilmektedir. Türkiye’deki tüm sıhhat tesislerinde olduğu şeklinde ilimizde de herhangi bir olay olması halinde bu rehbere bakılırsa lüzumlu işlemler yapılacaktır. Bazı web sitelerinde ve toplumsal medyada yer edinen söz konusu haberler, Derince Eğitim Araştırma yada ilimizdeki başka bir hastanede karantina uygulaması, hususi yalıtım odası yada benzeri hazırlıklar yapıldığı detayları gerçeği yansıtmamaktadır. Şu an itibarıyla Kocaeli ilinde herhangi bir ‘coronavirus’ vakası tespit edilmemiştir.”

‘ASILSIZ BİLGİLERE İHBAR ETMEYİN’

Kış mevsimi sebebiyle grip vakalarının görüldüğü belirtilen açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Öteki taraftan kış mevsimi olması sebebiyle soğuk algınlığı ve mevsimsel grip vakaları yaşanmaktadır. Bu vakaların da gelecek haftalarda giderek azalması beklenmektedir. Uzmanlarımız tarafınca yurttaşlarımızın bu süreçte bol miktarda C vitamini içeren meyve ve sıvı alması, bilhassa tokalaşma ve öpüşme sonrasında sık sık el ve yüzlerini yıkamaları, ellerini ağız ve burunlarına mümkün olduğunca temas ettirmemeleri, hasta olduklarında minimum 5 gün ne olursa olsun evde istirahat etmeleri ve öteki aile fertleri ile yakın temasta bulunmamaları, hasta olunca acil servislere değil ilk olarak aile hekimlerine başvurmaları, vücut direncini düşürecek işlemlerden ve kalabalık ortamlardan uzak durmaları ve genel hijyen koşullarına azami seviyede dikkat etmeleri önerilmektedir. Halkımızın aslı astarı olmayan bilgilere saygınlık etmemesi, gereksiz endişelere kapılmaması ve bir tek Sıhhat Bakanlığı’nın resmi açıklamaları doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.bizimyaka.com