fbpx

İzmit Körfezi’nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

Türkiye’nin en büyük organik limanı konumunda olan İzmit Körfezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımlarıyla tabiat ve çevre yönünden eşi olmayan güzelliğini geri kazanmıştır. Balık popülasyonunun arttığı İzmit Körfezi’nde yunus balıkları deniz yüzeyine çıkarak görsel bir şölen sundu.

BALIK ÇEŞİTLERİ ARTTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu çevre projeleriyle temizlenen İzmit Körfezi, eski günlerine dönüyor. Geçmiş zamanda binlerce çeşit canlıya ev sahipliği icra eden İzmit Körfezi’nde balık popülasyonu artmaya başladı.

YUNUSLAR ŞOV YAPTI

İzmit Körfezi’nin uç noktaları temizlendi. Çevre yatırımlarıyla da yeni bir görünüm kazanan İzmit Körfezi, yunus balıklarını konuk etti. Yunus balıkları Karamürsel ilçesi sahilinde deniz yüzeyine çıkarak görsel bir şölen sundu. Vatandaşlar yunus balıklarının gösterisini meraklı gözlerle izlerken, o anları cep telefonları ile kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR’İN ÇEVRE YATIRIMLARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezin kirlenmesini önlemek amacıyla evsel ve endüstriyel atık suların denize direkt ulaşmaması için arıtma tesisleri yapmış oldu. Deniz uçakları ile havadan, denetim tekneleri ile denizden ve denetim ekipleri ile karadan yapmış olduğu emek harcamalar ile 15 yılda Körfez’in su altı yaşamı eski haline döndü. Türkiye’de ilk kez deniz ortamında levrek, kalkan ve çipura benzer biçimde ekonomik kıymeti bulunan balıklar ile meydana gelen Balıklandırma Projesiyle İzmit Körfezi’nin su altı popülasyonu arttı.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr