fbpx

İçişleri Bakanlığı'ndan camilerde ibadete ilişkin genelge

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, salgının önünü alabilmek için Türkiye’de cami ve mescitlerde cemaatle ibadet etmek yasaklanmıştı. Türkiye’nin korona tablosundaki iyiye gidiş, alınan tedbirlerde gevşetme kararına neden oldu. Bu kapsamda, cami ve mescitlerin de tedbirler eşliğinde, kısmen ibadete açılması kararlaştırıldı. İçişleri Bakanlığı, “Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi” hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi.

29 MAYIS’TA CEMAATLE NAMAZLAR BAŞLAYACAK

Genelgede, Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alındığı ifade edildi. Bakanlık tarafından hazırlanan genelgede, “29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak.

MASKE ZORUNLU OLACAK

Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak.

TESBİH VE RAHLE YASAK

Cami ve mescitlerde salgını artırabileceği değerlendirilen tesbih rahle ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek

TÜRBE İÇ MEKANLARI ZİYARETE AÇILMAYACAK

Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekanları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek” ifadelerine yer verildi.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.bizimyaka.com