fbpx

Hürriyet, “İzmit’i dünyaya tanıtmak istiyoruz”

İzmit Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kocaeli Yüksek Tahsil Derneği (KYÖD) ve Kültür Rotaları Derneği (KRD) paydaşlığında hayata geçirilen Avrasya Yolunda Yürüyüş Projesi kapanış konferansı bugün gerçekleştirildi. İzmit Ramada Otel’de meydana getirilen toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük, İl Kültür ve Gezim Müdürü Ercan Yamen, İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Arzu Alp, KYÖD Başkanı Didem Turan, Proje Koordinatörü Hüseyin Eryurt ile oldukça sayıda proje paydaşı katıldı. Program kapsamında İzmit’in değerlerinden bahseden Başkan Özgürlük, “Zamanı miraslarımızı tekrardan kente kazandırmak istiyoruz. Avrasya Yolu da bunun için mühim bir fırsat olacak. İzmit’i tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

“GEÇMİŞE IŞIK TUTACAĞIZ”

Programın açılışını icra eden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük, “Kentimizin kültürel bağlamdaki yeri bu biçim etkinliklerle tescillenmiş oldu. Birçok medeniyete ev sahipliği icra eden İzmit’in kültürel ve tarihsel payına birçok faydası bulunmaktadır. Proje kapsamında 42 belediyeyle beraber olmak oldukça güzel bir girişim. İzmit’ in kültürel ve zamanı emekleri bu projeyle sınırı olan kalmayacak. M.Ö. 3’üncü yüzyıla dayanan medeniyetlerin izlerini gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz, çalışmalarımız devam ediyor. Bu miraslara haiz çıkacağız ve yürüttüğümüz çalışmalarla geçmişimize ışık tutacağız. Böylesine bir mirasa ev sahipliği yaptığımızdan beklide kentte yaşayan birçok kişinin haberi yok. Yurtdışından gelen bir gezgin kentimizin zamanı güzelliklerini sorduğunda yurttaşlarımız onların sorularını yanıtsız bırakmasın istiyoruz” dedi.

“İZMİT’İ DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ”

“Binlerce yıla direnerek günümüzde de varlığını sürdüren zamanı güzelliklerimizi korumak ve onları tekrardan tarihe kavuşturmak bizlerin görevidir” diyen Özgürlük, “Hiçbir zamanı miras yok olmaya maruz kalmamalıdır. Bu kente katkı koymak istiyorsak ilkin üstünde yaşadığımız toprağın hangi zenginlikleri barındırdığını bilmemiz gerekiyor. Kültürümüzü zenginleştirmek, geçmişin izlerini parlatarak yanına yenilerini de ilave ederek gerçekleşecektir. Her İzmitlinin şehir evveliyatına haiz çıkacağına yürekten inanıyorum. Kültür turizmini geliştirmek başta bu tarz şeyleri planlamaktan ondan sonra da paylaşmaktan geçmektedir. Tanıtım etkinlikleriyle kaynakları en iyi şekilde kullanacağız. Bu katkıda bizlere destek verecek olan her insana de kapımız açık olacak. Zamanı miraslarımızı tekrardan kente kazandırmak istiyoruz. Avrasya Yolu da bunun için mühim bir fırsat olacak. İzmit’i tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu projenin tüm kentlere katkı sağlayacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

“BİLİNÇ GELİŞTİRMEK ÜZERİNE”

Özgürlük’in peşinden konuşan İl Kültür ve Gezim Müdürü Ercan Yamen, “Bu mevzunun kentimiz için ne kadar mühim bulunduğunu fark ettik. Bunun üstüne Kültür Rotaları Derneği ile buluşmalarımız bir başlangıç olarak önemliydi. Belediyeler de bu anlamda oldukça mühim. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Programı, ortak mirasın Avrupa kimliğiyle bir şuur geliştirmek üstüne hayata geçirilmiştir. 2010’da oluşturulan programa 33 ülke taraf olmuştur. Türkiye’de 2015 senesinde oluşuma üye olmuştur. Kültür rotaları ülkemiz için yeni bir gezim olarak ele alındığında pek oldukça olanak elde etmiştir. Dünyada tescilli olarak 38 kültür rotası bulunmuştur. Türkiye bu rotaların 5 tanesinde yer almıştır. Toplantımızın başarı göstermiş geçmesini, finalin gelecekte amaçlarımıza uygun olmasını temenni ediyorum” dedi.

HOŞGÖRÜ YOLU

Hoşgörü Yolu, antik dönemde Romalıların yargı sürdüğü, günümüzde İzmit ile İznik içinde kalan bölgede, organik yürüyüş yollarına dayalı, yakın zamanı ve organik güzelliklerin görülmesi düşüncesiyle oluşturuldu. İzmit-İznik arasındaki bölgede mahalli halkın ekonomik-sosyal ilişkilerini mevzu alacak proje, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesi ile kalkınma sağlayacak. Projenin amacı Kocaeli gezim alanında daha etkin tanıtılmasını sağlamak, Hoşgörü Yolu’nu bir kültür yolarak olarak ülkemize ve dünyamıza kazandırmaktır.

ROTALAR 

Hoşgörü Yolu (Tolerance Way) Yürüyüş Rotaları: 1. Rota Nicomedia’dan Astakos’a (lzmit-Başiskele-ıo Km), 2. Rota BaşiskeIe-BahçecikServetlye Karşı (12km), 3. Rota Servetiye Karşı-Beşkayalar Tabını Parkı (13km), 4. Rota Beşkavalar ‘l’abıat ParkıKırımı Kcvu (9km), 5. Rota Kınntı-Kutluca-Hacıosman, 6. Rota Hacıosman-Gumüılü-Elbeylı-Dikılıtaş, 7. Rota DikilıtaşAyasofya (10 km).

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.bizimyaka.com