fbpx

Eğitim Sen’de başkan değişti

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim Sen Kocaeli Şubesi 11. Olağan Genel Kurulu bugün İzmit Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Genel kurulda mevcut Başkan Hicran Turan aday olmazken, tek adaylı meydana gelen kurulda Turan’ın yönetiminde bulunan Suphi Yıldırım aday oldu. Düzenlenen genel kurula Başkan Hicran Turan,AB eski Bakanı ve HDP eski Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca,  EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, HDP İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, SOL Parti İl Temsilcisi Emre Yıldırım,Dersimliler Dernek Başkanı Ruhi Çelik, Veli Der Şube Başkanı Göksal Yılmaz, Yapı-Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal, SES Şube Başkanı Murat Harata, BES Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı, Halkevleri Başkanı Tolga Köse, sivil cemiyet kuruluşları temsilcileri ve delegeler katılım sağlamış oldu.

“NASIL BATAKLIĞA ÇEKTİĞİNİ GÖRMEKTEYİZ”

Çoğunluk sağlamadığı için 2 saat geç süregelen genel kurulun Divan Başkanlığı’nı Sezai Bayam, üyeliklerini ise BES Kocaeli önceki dönem şube başkanı Gülüzar Ateş, Haber Sen Kocaeli İl Temsilcisi Emre Toktaş yapmış oldu. Genel kurulda ek olarak saygı duruşunda bulunulmuş oldu. Divan Başkanı Sezai Bayam cenk değil sulh istediklerini belirtirken, mevcut Başkan Hicran Turan yapmış olduğu konuşmada, “Suriye halklarının geleceğine yönelik saldırıların, bugün ülkeyi iyi mi bataklığa çektiğini görmekteyiz. Dünyanın neresinde olursa olsun cenk politikalar karşısında barışı savunduk, savunmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi siyasal, toplumsal ve ekonomik olarak felakete doğru sürüklemeye devam ediyor. Biz bu çirkin politikaların acı neticelerini görmeye başladığımız fazlaca tarihsel bir dönemden geçiyoruz. İktidar artık karabasan olmaya başladı” dedi.

“53 KİŞİ İNTİHAR ETTİ”

Genel siyasal ve ekonomik durumdan bahseden Turan, “Yoksulluk, işsizlik, güvensizlik ile karşı karşıya kalan insanların çıkışları iktidarı köşeye sıkıştırmış durumda. OHAL kalkmış oldu demelerine karşın politikalarını hala sürdürmeye devam ediyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan 34 bin 392, yüksek öğrenimde 732 şahıs kamu görevinden çıkarılmıştır. İhraç edilen arkadaşlarımız ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakılmış; 53 şahıs yaşadıkları haksızlıklara dayanamayarak intihar etmişlerdir. Derhal OHAL komisyonu lav edilmelidir. Kentimizde hanımefendiler, hanım düşmanı politikalara boyun eğmeyeceklerini göstermişlerdir. İktidarın bu saldırganlığının önüne geçmek laiklik, inanç özgürlüğü, doğayı ve tüm yaşam alanlarını gözeten eşitlikçi, özgürlükçü, örgütlü mücadelemizle mümkündür” ifadelerinde bulunmuş oldu.

“CEMAAT VE VAKIFLARA DEVRETTİ”

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın iktidarın amaçlarını hedef aldığını belirten Turan, “Kamu emekçileri hareketi aslına bakarsak bir itiraz hareketidir. Özetlemek gerekirse eşit, özgür bir yaşamın önündeki engellere itiraz etmeliyiz. Yoksa sendikal hareketimiz de ne yazık ki var olması imkansız. Eğitim harcamaların yükü halkın, velilerin sırtına binmiştir. Eğitimin dinselleştirilmesi de 18 yıl içinde planlı bir halde adım adım uygulanmaya konulmuştur. Devrimin kamusal bir hak bulunduğunu unutan bakanlık tüm yetki ve sorumlulukları cemaat ve vakıflara devretmiştir. Yargı kararlarına karşın hala okullarımızda bu politikalar sürdürülmektedir. Ulusal eğitim eğitimden fazlaca iktidarın amaçlarını hedef almıştır” şeklinde konuştu.

“500 BİN İŞSİZ ÖĞRETMEN VAR”

Turan son olarak, “15 Temmuz’dan sonrasında sözlü imtihan ve mülakat üstünden sözleşmeli atamalar yapılmış, tek bir kadrolu öğretmen ataması yapılmamıştır. Emeğin sömürülmesini kolaylaştırmak için iş güvencesinden yoksun bırakma, emekçileri kategorilere ayırarak birliğini bozmak; yapmak istedikleri bu. En minik hak arayışına dahil tahammül edemiyorlar. Bu asla kabul edilebilecek durum değildir ve Eğitim Sen olarak itirazımız vardır. Hala 500 bin işi olmayan, atanmayan öğretmen var. Üniversitelerde de durum aynı. Bilim adamları olmaktan fazlaca hükümet memurlarına soyunan kişiler, ele geçirdiği üniversitelerde muhalif olan akademisyenlere baskı politikaları uygulamıştır. Bu suça ortak olmayacağız diyen arkadaşlarımız tehdit edilmiş, emekliliğe zorlanmış, gözaltın alınmış ve tutuklanmışlardır. Arkadaşlarımız hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali sonucu vermesiyle sulh akademisyenleri davalardan beraat kararları almışlardır. Olması ihtiyaç duyulan hak kaybı yaşanmadan eski görevlerine dönmelidirler. Talebimiz 3600 ek göstergenin derhal hayata geçirilmesidir. Eğitime bütçeden en büyük hisse ayrılmalıdır. Öğretmen programında referans bilim olmalıdır” dedi.

“MUTLAKA ORTAKLAŞMAK GEREKİYOR”

Turan’ın arkasından konuşan AB eski Bakanı ve HDP eski Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca,”Tüm kurum ve kuruluşlarda tek adam sistemi var. Üniversitede tek adam sisteminin işliyor olması, Türkiye’deki genel işleyişin naturel ve bir parçası haline dönüşmüştür. Savaşım, internasyonal dayanışmayla yapılmak zorundadır. Ülke içinde demokrasinin askıya alındığını, yargının bağımsız olmadığını biliyoruz. Böylesi bir ortamda tek tek kurumların ve kuruluşların, sendikaların ve siyasal partilerin yalnız başına yapabileceği fazlaca fazla bir şey olmadığını vurgulamak isterim. Temel ortaklaşmak. Türkiye’de tek adam rejimine son vermek, demokrasinin ve adaletin işleyişini sağlamak için kesinlikle ortaklaşmak icap ettiğini çoğumuz kavramalıyız” dedi.

Konuşmaların arkasından bin üyesi bulunan, 260 delegenin oy kullanma hakkının bulunmuş olduğu genel kurulda 7 yönetim, 3 denetim, 3 disiplin kurulu üyesi ve 7 üst kurul delegesi seçildi.

YILDIRIM’IN YÖNETİMİ

YÖNETİM KURULU:

Suphi Yıldırım

Ömer Furkan Özdemir

Salim Döğer

Elif Sinem Arıkan

Herdem Heval

Burçin Deniz

Zafer Yıldız

YÖNETİM KURULU YEDEK:

Elif Derya Doğan

Abdülselami Kafkaslı

Hasan Gümüş

Ali Sarıçiçek

Yasemin Fakiroğlu

Celil Kalımlı

Ali Musa Sakın

DENETLEME KURULU

Yusuf Yılmaz

Münire Tuğ

Saime Yavasur

DİSİPLİN KURULU

Hakan Demir

Filiz Eren Dağdeviren

Akgün Koçhan

GENEL MERKEZ DELEGELİKLERİ

Öznur Yıldırım

Herdem Heval

Elif Sinem Arıkan

Münire Tuğ

Veysel Kaplan

Ömer Furkan Özdemir

Hakan Demir

SUPHİ YILDIRIM KİMDİR?

1965 Kayseri Pınarbaşı doğumlu olan Suphi Yıldırım, Siirt Eğitim Yüksek Okulu mezunu. Körfez Yavuz Selim İlkokulu’nda öğretmenlik görevinde bulunan Yıldırım, daha ilkin sendika temsilcilikleri yapmış oldu. Son yönetimde de yer edinen Yıldırım evli ve 2 kız evladı babası.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr