Domuz gribi salgını büyüyor

DOMUZ GRİBİ OLARAK ALGILANMASI YANLIŞ

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı benzer biçimde hastalıkları olanların, son yıllarda ölümlere yol açan domuz gribi olabileceği korkusuyla hastanelere akın ettiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, “Mevsimden dolayı grip salgını var, sadece her grip vakasına domuz gribi olarak algılanması yanlış olur. “dedi

 ÖZEL TESTLER YAPILMALI 

Kişinin domuz gribi olup olmadığının sadece hususi testler yapılarak belirleneceğini vurgulayan Uzman Dr. İkidağ, şu detayları verdi :

 “Gribin emareleri ile domuz gribinin belirtilerinin benzer olduğundan vatandaşların bu korkuya kapılması mümkün. Sadece şu aralar gördüğümüz grip salgınlarının bir çok influenza B, şu demek oluyor ki bildiğimiz rahat gribal enfeksiyonudur. Domuz gribi mevsimsel gribe benzer emareler gösterir. Sadece daha süratli yayılma riski taşır. Yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz- baş ağrısı, hırıltı, vücut ağrısı, bitkinlik, üşütme, kimi zaman ishal ve kusma en sık görülen grip emareleri içinde yer verilmiştir. Domuz gribinde komplikasyonlar yönünden birazcık daha dikkatli olmak gerekir. Bu yüzden inatçı, geçmeyen hırıltılı öksürük, solunum güçlüğü ve düşmeyen ateş olursa kesinlikle bir uzmana başvurmak gerekiyor.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com