fbpx

CHP’de adaylar belli oluyor

CHP, tamamlanan ilçe kongrelerinde 12 ilçe başkanını belirlerken gözler 1 Mart’ta Kocaeli Kurultay Merkezi’nde yapılacak il kongresine çevrildi. Mevcut İl Başkanı Cengiz Sarıbay hem kurultay süreci öncesinde hem de ilçe kongrelerde yapmış olduğu konuşmalarda aday olamayacağını duyurdu. Kurultay süreci tarihinin duyurulmasından itibaren adaylık mevzusunda adı en oldukca geçen adlar İl Başkan Yardımcısı Harun Yıldızlı, Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya ve İzmit eski İlçe Başkanı Selman Yıldırım oldu. Yıldızlı geçtiğimiz gün görevlerinden çekilme ederek yedi gün içinde resmi olarak aday olacağını duyurdu.

“SÜRECİN BİR PARÇASIYIM”

Adı sıkça aday olarak geçen CHP eski belediye başkanı ve eski milletvekili Hikmet Erenkaya adaylığıyla ilgili olarak, “Şu anda süreç devam ediyor. Arkadaşlarımız, partililer uygun görürse doğal olarak ki partimin iktidar olabilmesi için elimi taşın altına koyarım. Ben devamlı ifade ediyorum, benim partim her türlü görevi bana layık görmüş oldu, yaptım. Bu parti bana ihtiyaç duyulan her şeyi verdi. Bundan sonrasında hiçbir şey beklemeden, hakikaten o şekilde bir şey olursa partime bireysel olarak hiçbir şey beklemeden hizmet edebilirim. Partim, kamuoyu bu şekilde bir vazife verirse bu işi en güzel şekilde halletmeye çalışırım. Şu anda süreç neyi getirir, neyi götürür bilemiyorum. Ben o sürecin bir parçasıyım” dedi.

“HEDEFİMİZ BÜYÜKŞEHİR”

Görevlerinden adaylığı için çekilme eden, adı sıkça aday olarak geçen Harun Yıldızlı birleştirici ve bütünleştirici bir aday olacağını belirterek, “İl yönetimimdeki görevlerimden adaylık için ayrıldım. Adaylığımı yedi gün içinde açıklayacağım birkaç gün içinde de zamanı açıklayacağım. CHP iktidara yürüyor. Ben adayım. Yeni beyaz bir sayfayla Büyükşehir’i yerelde ve genel anlamda iktidar yapacağız. Bütünleştirici, birleştirici şekilde partimizi iktidar yapacağız” dedi.

“DAHA RESMİ ÇALIŞACAĞIZ”

31 Mart mahalli seçimlerinde Körfez Belediye Başkan talibi olan sadece Millet İttifakı kapsamında İYİ Parti’ye bırakılan Körfez talibi Bozkurt Uslu, “Aylardır tüm ilçeleri dolaşıyorum. Ben adayım. İlçelerimin görüşlerini aldım, onlarla helalleştik. Ne yapacaklarımızı anlattım. Kendime destek değil, projelerimize destek istedim. Ben bunun kabul göreceğini düşünüyorum. Adaylığımı da gelecek hafta içi resmi olarak açıklamayı düşünüyorum. Daha resmi çalışacağız. Biz esasen örgütlerle senelerdir bunu tasarlıyoruz, şimdi de gerçekleştireceğiz inşallah. Oldukça iyi emek harcamalar yapacağıma da inanırım” ifadelerinde bulunmuş oldu.

“BİR HAFTA İÇERİSİNDE AÇIKLARIZ”

İlçe kongrelerinde sıkça konuşma gerçekleştiren CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, ise aday olma mevzusunda çaba sarf ettiklerini belirterek, “1 hafta benzer biçimde bir zamana ihtiyacımız var çalışıyoruz. Delegelerle, arkadaşlarla, ilçe örgütleriyle buluşuyoruz. Sonrasında da nihai kararımızı vereceğiz, yedi gün içinde kararımızı da açıklamış oluruz. Aday olma mevzusunda çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

“KİMİN ADAY OLACAĞI ÖNEMLİ DEĞİL”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Aday Talibi, eski Baro Başkanı Fahri Örengül adaylığıyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin barışa, sükûnete, kendi içinde barışık bir yapıya ihtiyacı var, bunu sağlamaya çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi il kongresini oldukca derli toplu götürsün diye çalışıyoruz. Kimin aday olacağı mühim değil. Partinin kiminle burada birinci parti olacağı mevzusunda çalışıyoruz. Bu bir kurumsal emek verme. Bu çalışmaların ben de içerisindeyim. Vaka bireysel değil kurumsal. Yalnız bir kişiye, iki kişiye partiyi hapsetmek doğru bir şey değil” dedi.

“ASLANLAR GİBİ TEMSİL EDECEĞİM”

Örengül sözlerinin devamında, “Iyi mi çalışırız, iyi mi partiyi iktidara taşırız, hangi arkadaşlarla sulh ortamı içinde partiyi bir yere getiririz onun hesabını yapıyoruz. Benim kişisel bir beklentim yok fakat CHP’yi il başkanlığı düzeyince aslanlar benzer biçimde temsil edeceğimi ben de biliyorum insanoğlu da biliyor. Sorun oldukca kuvvetli bir il örgütü oluşturmak. AK Parti’yle savaşacak bir alt yapı oluşturmanın çalışmalarını yapıyoruz. Vaka kurumsaldır, kadro hareketidir. Bu kadro hareketinin içinde ben de çalışıyorum” ifadelerinde bulunmuş oldu.

“İÇİ DOLDURULMAMIŞ İDDİALAR”

Aday olacak adlar içinde yer edinen CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Umut Küçükkaya adaylığıyla ilgili olarak, “CHP için zor bir süreç. Birçok arkadaşımız ‘7 milletvekili çıkartalım, Büyükşehir’i alalım’ benzer biçimde içi doldurulmamış iddialarda bulunurken ben daha ötesinde Kocaeli’nin iyi mi kazanılacağına dair ilçe ilçe mahalle mahalle stratejik planlama yapılaması gerektiğine inanan insanlardanım. Bu planlamayı yapmak için yalnız başkanın adı değil kadrolarının da kafi olması lazım. İlçe başkanlarının hedeflerinin buna uygun olması lazım” dedi.

“İZLEYEN NOKTADAYIM”

Devamında ziyaretler yaptığını ifade eden Küçükkaya, “İlçelere bakıyorum, ziyaretler gerçekleştiriyorum. Adım adaylık noktasında geçiyor sadece bu süreçte bireysel anlamda il başkanı olayım, sevdam olmadı. Adaylığı düşünen oldukca yakın dostlarımız da var: Harun Yıldızlı benim dostum, Hikmet Bey parti büyüğümüz. Onların hevesi bizlerden daha ön planda. Birinci dereceden bu şekilde bir hevesim yok. Bu dönem süreci izleyen noktadayım” sözlerine yer verdi. Örneksiz ERBULAN

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr