fbpx

Büyükakın açıkladı: Bunları ekene Büyükşehir’den en az 18 bin lira

ÇEHRE DEĞİŞEBİLİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün Maide Restoran’da mühim bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Genel Yazman Balamir Gündoğdu, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli Tecim Odası Başkanı Necmi Bulut, İl Ziraat Müdürü Kerim Mete, İl Sıhhat Müdürü Dr. Şenol Ergüney, Genel Yazman Yardımcısı Hasan AYdınlık ve oldukça sayıda gazeteci katıldı. Başkan Tahir Büyükakın Kocaeli’de tarımın çehresini değiştirebilecek projeyi deklare etti.

KATMA DEĞERİ VE GELİRİ YÜKSEK

Başkan Tahir Büyükakın Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin üretilmesi projesiyle ilgili şunları aktardı:
“Dört aydır yaptığımız emek harcamalar neticesinde tıbbi aromatik bitkiler üstünde çalışmanın oldukça daha yararlı olacağını gördük. Baktığımız süre buğday ekildiği takdirde kazandığınız gelirle tıbbi aromatik bitkiler ekildiğinde arada büyük fark var. Tıbbi aromatik nebat katma kıymeti ve gelir düzeyi yüksek bir yatırım.

ÖRNEK OLACAK

Bir kere biz bunu hayata sokarsak köylerin gelirini yükseltiriz. Biz köylerimizin gelirlerini yükseltirsek köyden kente göçü de durdururuz. Bir ihtimal köye geri dönüşü bile sağlarız. Bir tek bir destek projesi değil sosyolojik bir proje. Biz bunun öteki belediyelere de örnek olacağını düşünüyoruz.

1 TL’YE 360 TL

Kocaeli’deki çiftçilerimizi Tıbbi ve Aromatik Nebat Yetiştirmeye teşvik etmek istiyoruz. Kocaeli Tecim Odası, Kandıra Belediyesi, İl Sıhhat Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi bizim paydaşlarımız. Biberiye otundan örnek verecek olursak 10 dekarlık bir arazide 5 senelik süre diliminde buğday ekseniz 25 bin ton verim alıyorsunuz. Ve buğdayın kilosunu 1 TL’ye satabiliyorsunuz. Biberiye otu ekseniz ve onun uçucu yağını çıkarırsanız eğer kilosu 360 TL’ye satabiliyorsunuz.

BİBERİYE, TIBBİ NANE VE OĞUL OTU

Çiftçimiz biberiye otunun uçucu yağını çıkaramaz. Sadece Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu tesisi kurarak çiftçimize destek olabiliriz. Bu imkanımız var. Biz tıbbi aromatik bitkilerden üç tanesini seçtik yetiştirilmesi için. Uzmanlarımız ve mühendislerimiz sahayı inceledi. Ve sonucunda biberiye, tıbbi nane ve oğul otunu seçtik. Buraya en uygun bitkiler bunlar.

10 İLE 15 DEKARLIK ALANLAR

Mevzuyla ilgili pilot alanı Kandıra olarak belirledik. Kandıra’dan bu işi başlatacağız. Kentimizin öteki ilçelerinde bu projeyi devam ettireceğiz. En uygun bölge Kandıra olarak görüldü. Pilot projemizi 1.200 dekarlık alanda uygulayacağız. Minimum 10 dekar, maksimumum 15 dekarlık alanlar üstünde projeyi gerçekleştireceğiz.

TOPRAK ANALİZİ

Üreticiyi toprak analizi yaparak belirleyeceğiz. Bizlere müracaat icra eden çiftçimizin toprağını ve arazisini inceleyeceğiz. Ziraatçi Kayıt Kaydı isteyeceğiz. Ek olarak çiftçimizin o ilçede yaşayıp yaşamadığını denetim edeceğiz. Eğer kafi talep eğer olmazsa çevre ilçelerden müracaat da alabiliriz.

120 TON KAPASİTELİ TESİS

Üretilen ürünleri 4 bin metrekare kapalı alanı olan, kendi mülkiyetimizde olacak bir endüstriyel tesis kuracağız. Yahyakaptan varyantının orada, halin derhal arkasındaki 80 dekar alanda bu tesisi kuracağız. Bu ürünleri üretmek isteyen çiftçilerimize tamamen ücretsiz bir şekilde fideleri biz vereceğiz. Ortalama 3 Milyon TL’ye mal olacak bu. Tesis için ortalama 12 Milyon TL harcayacağız. Hemen hemen Türkiye’de bu ölçekte bir tesis yok. Biz günde 120 ton kapasiteli tesis kuracağız.

ÜÇ YILLIK SÜREÇ

Çiftçimiz bunu ektiğinde 3 yıl içinde fide erişmiş bir hale gelecek. Özelikle 5’nci yıldan sonrasında oldukça büyük bir verim alınacak. Doğal olarak 5 yıldan ilkin de buğdayla kıyaslanamayacak seviyede yüksek bir gelir elde ettirecek. Ek olarak Büyükşehir Belediyesi olarak bu hususi bitkilerin sürülmesi için ihtiyaç duyulan araçları da biz alacağız.

UÇUCU YAĞ BORSASI

Ürettiğimiz bu ürünün satılmasına dair bir endişemiz yok. Biz çiftçimize bu ürünü alma garantisiyle ektireceğiz. Satışını da KOTO ile beraber organize edeceğiz. Aslına bakarsanız Pazar araştırması da yapılmış oldu. Kocaeli tıbbi aromatik bitkiler borsasının üssü olsun istiyoruz. Bunu Kocaeli Tecim Odamızla beraber yapacağız. Borsanın kurulması başlı başına bir anlam ifade eder.

BEŞİNCİ YILDA 50 BİN TL

Birinci yılda 10 ton ürün karşılığında çiftçimize 18 bin TL vereceğiz. İkinci yılda 22 bin lira, üçüncü yılda 28 bin lira, dördüncü yılda 40 bin ve beşinci yılda 50 bin lira ödeme yapacağız. Bunun sebebi de fideyle ilgili bir durum. Beşinci yılda yüksek verim vereceği için çiftçimize 50 bin lira vereceğiz.

HAK EDİŞ KARŞILIĞINDA ÖDEME

Bu ödemeler de hak ediş karşılığında yapılacak. Çiftçimiz yalnız işçilik meydana getirecek. Makine bizlerden, gübre bizlerden. Çiftçimiz yalnız çalışacak. Tablolarda da görmüş olacaksınız, işçimiz atıyorum ilk yıl gübrelemesini yapmış oldu. Yüzde 8’lik dilimini alacak tutarının. Hak ediş hak ediş iş ilerleyecek. Şu demek oluyor ki çiftçimiz çalışıp çalışıp parasını sonunda almayacak.

80 MİLYON TL

5 senenin sonunda 28 Milyon TL’lik bir katkı sağlanacak Kandıra’ya. Bu ortalama 30 Milyon liralık gelirin çarpan tesiri de ortalama 80 milyon lira benzer biçimde bir sayı olacak. Böylelikle biz köyde yaşayan çiftçimizin orada daha kuvvetli koşullarda yaşayabilmesini teşvik etmiş olacağız. Kim bilir köye dönüşü teşvik etmiş olacağız

15-17 MİLYON TL

Belediye bütçesinden 15 ile 17 milyon TL kaynak ayrılması gerekecek. Sadece ileriki yıllarda bu yatırım şehrimize ve çiftçimize oldukça büyük katkı sağlayacak. Bizim desteklemeye başlattığımız bu etkinlik ileride insanların kendiliğinden yapacağı etkinlik haline gelecek.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com