fbpx

Binlerce kahveci esnafı, evine ekmek götüremiyor

Covid-19 salgınından korunmak için alınan önlemler arasında kahve, kafe ve çay ocaklarının da kapatıldı. İlimizde kahve işletmeciliği yapan yaklaşık 3 bin kişi evine ekmek götüremez hale geldi. Normalleşme sürecine girildiğinde şartlı açılan kahveler şuan sadece çay sata biliyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer ile kahvehane işletmecilerinin sorunlarını konuştuk. Göçer, kahvecilerin dayanacak gücü kalmadığını söyledi.

Bülent Ekinci: Odanıza üye kaç kahve bulunuyor?

Erdoğan Göçer: Kahveciler Odası’nda kayıtlı sadece İzmit ilçesinde 869 kişi var. Diğer ilçelerden de kayıtlı üyelerimizi hesap edersek, bize kayıtlı bin üye bulunuyor. Ancak Kocaeli’deki kahvehane sayısı bu rakamın ok üzerindedir.

“3 BİN KİŞİ EVİNE EKMEK GÖTÜREMEDİ”

Biz ihtisas odasıyız asında şube açma yetkimiz var ama mali durum nedeniyle ilçelere şube açamıyoruz. O yüzde yaklaşık bin üyemiz var. Her kahvede mekan sahibi, ocakçı ve askıcı bulunuyor. Hatta bazı çay ocaklarında 4-5 askıcı bile olabiliyor. Kaba bir hesapla kahvelerin kapalı olması 3 bin kişinin evine ekmek götürememesine neden oldu.

B.E.: 16 Mart’tan beri kahveciler nasıl geçirdiler?

E.G.: Salgın var, kahveler kapatılıyor dendi, hiç sesimizi çıkartmadan kilidi vurduk, bekledik. Bu insanlar nasıl geçindi bilmiyorum. Sigortalarının ödenmemesi, kiralarının alınmaması lazımdı. Kim bilir ne kadar borçlandılar, çok zordalar çok… Günlük çalışan insanlar bunlar. Kahvelerin kapalı olması sadece onları değil, mahallenin tüpçüsünü, bakkalını bile etkiledi. Düşünün sadece bize üye 1000 işletmeye her gün en az 3’er tane gazete alınıyordu. Aylardır o gazetelerde alınamıyor. Kahvelerin kapalı olması gazete satışlarını bile düşürdü.

B.E.: Yasağın kalkmasının ardından esnaf para kazanmaya başladı mı?

E.G.: Pazartesiden beri yasak kalktı ama ağır şartlarla kalktı. İnsanlar çayı, kahveyi evinde de içiyor. Kahveye gelmelerinin nedeni, oyun oynamak, gazete okumak ve dostlarıyla bir araya gelmek. Akşam olunca maç izlemek. Eee biz bu hizmetlerin hiçbirini veremeyince kahveye kim gelir ki?

“SAAT 22.00 UYGULAMASI”

Kahvelerin kapanış saatleri bizim için çok önemli 22.00’da kahve kapatılmamalı. Kahvehaneler bir dünya para vererek maç yayını yapan hakkı aldı. Maçlar 22.00’dan sonra başlıyor ve biz müşterilerimize maçları bile seyrettiremeyeceğiz. 1452’den beri bu kültür var. Bu kültürü atamayız. Kahvelerin bir an önce normale dönmesi şart.

“MÜŞTERİ YOK”

Oyunun olmadığı, gazetenin olmadığı, 22.00’de kapatılan kahvelerde şu an müşteri filan yok. Herkes yasağın kalkmasını bekliyor. İnsanların gazını almaya çalışıyoruz. Normalleşmenin kademeli olarak gerçekleşeceğini söylüyoruz ve bir ümitle bekliyoruz.

“GİRİŞİMLERİMİZ SÜRÜYOR”

Geçtiğimiz Cuma akşamından beri telefonlarımız susmuyor. Üyelerimiz arayıp nasıl para kazanacaklarını soruyor. Federasyon olarak Ankara’ya baskı yapıyoruz. Türkiye genelinde 125 bin kahve bulunuyor ve hepsi zor durumda. Normalleşme girişimlerimiz devam ediyor.

B.E.: Peki, ne yapılmalı?

E.G.: Normale dönüş talep ediyoruz. Kahveler 24.00’da kapansın, oyun olsun istiyoruz. Her yerde gazete okuna biliyor, kahvelerde de okunsun istiyoruz. Yine maskesini taksın, mesafe kuralını uygulasın ama kahvelerin özelliğinden ödün verilmesin.  Bir masada 4 kişi otursun. Zaten mesafelerimiz 60 santim. Masa boyutlarımız 1 metre 10 santim. Bu yasalar çıkarken bilim kurulu bizden de fikir alabilirdi. Kahvehanelerin durumlarıyla ilgili bizden bilgi alabilirlerdi.

“KAFELER DE KÖTÜ DURUMDA”

Sıkıntılı süreç kafeleri de etkiliyor. Her şey zamlandı masraflar arttı. Bunların yanı sıra ek masraflar ortaya çıktı. Dezenfektan makineleri, dezenfektan, maske, eldiven dersen bir kafenin günlük en az 100 TL bu tür harcamaları var.  100 TL kazanmak için 40-50 çay satmaları lazım. Ama alabilecekleri müşteri sayısı da sosyal mesafe uygulaması nedeniyle azaldı.

“TOPLU TAŞIMAYI SERBEST BIRAKTILAR”

Bu geçiş sürecinde esnafa yüklenilmemesi gerekiyor. Ekonomiyi bu küçük esnaf ayakta tutuyor. Minibüslere sayıyla alıyorlardı. Ceza kesiliyordu, şoför isyan ediyordu. Sonra yüzde 50’yi kaldırdılar. Minibüsler eski düzenlerine döndü. Bizde de isteseler kaldıra bilirler. Herkesin bir kahvesi vardır. Belli insanlar gider o kahvelere. Ve kahvelerdeki sosyal mesafe, minibüslerdeki sosyal mesafeden daha fazladır. Bunu herkes bilir.

“BİZ ARTIK NORMALLEŞMEK İSTİYORUZ”

Biz artık normal dönüşe geçmek istiyoruz. Gelin istediğiniz gibi denetleyin ama bizi normal bırakın. Kağıt şeker, maske kullanalım. Her kahvede bulaşık makinesi mecbur edilsin. Biz bunlara razıyız, yeter ki kahveci esnafı artık evine etmek götürebilsin.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr