fbpx

Binlerce işçi korona testinden geçti! İşte pozitif vaka sayısı

Kocaeli Sanayi Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısı dün online olarak yapıldı. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığındaki toplantıya 92 meclis ve komite üyesi katıldı. Toplantıya konuk olarak katılan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan “Ticaret savaşı artı koronavinüs gölgesinde küresel ekonomik büyüme gelişimi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Erdoğan’dan önce ise KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuştu. Zeytinoğlu güncel ekonomik veriler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İHRACATTA TARİHİ DÜŞÜŞ

Kocaeli gümrüklerinden alınan nisan ayı verilerini değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu, “İhracat yüzde 54 azalarak 1 milyar 142 milyon dolar, ithalat da yüzde 24.8 azalarak 2 milyar 727 milyon dolar oldu. Kocaeli’nin en önemli ihracat kalemleri olan otomotiv sektörü ihracatı yüzde 93.7, kimyevi maddeler ihracatı da yüzde 62.2 azaldı. Tüm dünyada yavaşlayan ticaretin en belirgin etkisini nisanda göreceğimizi bekliyorduk. Nitekim ihracatta tarihi bir düşüş yaşadık. Ancak bu seviyenin taban olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda AB ticaretinde de iyileşme olacağını bekliyoruz” dedi.

“CİDDİ DÜŞÜŞLER GÖREBİLİRİZ”

Enasyon rakamları hakkında da konuşan Ayhan Zeytinoğlu, “TÜFE aylık yüzde 0.85, yıllık yüzde 10.94 oldu. Mart ayında sanayi üretiminde de gerilemeler görüleceğini bekliyorduk. Yüzde 2’lik sınırlı bir gerileme oldu. Bu, endeksin zaten düşük olduğu bir dönemle kıyaslandığından kaynaklanıyor. Nisan ayı verilerinde maalesef daha ciddi düşüşler görebiliriz. Ancak mayıs ayından sonra toparlanmalar olacağını tahmin ediyoruz. İşsizlik ise şubatta yüzde 13.6 olarak geldi. Ancak şubat, henüz pandemi etkisinin görülmediği ayın verisi. Sonraki aylarda işsizlik oranlarında yükselmeler olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

KOVİD TANI MERKEZİ

KSO’un girişimleri, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliği ile kurulan KOVİD Tanı Merkezi hakkında da bilgi veren Ayhan Zeytinoğlu, “Talep OSB’lerden gelmişti. Girişimlerimiz neticesinde; Sağlık Bakanlığının da yardımları ile ilimiz pilot bölge oldu. Tanı merkezinin GTÜ’nün laboratuvarlarında kurulması kararına varıldı. İsteyen tüm üyelerimize bu testi yaptırmak istiyoruz. Bu uygulama ile firmalarımızın üretim kayıplarını azaltmayı ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını amaçlıyoruz.”

POZİTİF VAKA 95

“Biliyorsunuz testler ücretsiz. İşçiden hiçbir şekilde ücret alınmıyor. Sürüntü örneği ve soğuk zincir için firmadan kişi başı KDV dahil 30 lira ücret alınıyor. Benim ve 10 OSB başkanının birlikte aldığı hızlı bir kararla, bu hizmet Aker OSGB’ye verildi. Bugüne kadar yapılan test sayısı 29 bin 323. Toplam pozitif vaka sayısı 95. Tarama yapılan firma sayısı 314. Pozitif vaka olan firma sayısı ise 45” dedi.

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.kocaeligazetesi.com.tr