fbpx

23 Nisan Çocuk Şenliğine yabancı öğrenciler gelmeyecek. İşte Büyükakın’ın açıkladığı korona virüs eylem planı

ÇOCUKLAR GETİRİLMEYECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kentimizde alınacak koronavirüs önlemlerini açıkladı. Bu önlemler kapsamında 41 ülkeden 1000 çocuğun getirildiği 23 Nisan Çocuk Festivalinin uluslararsı kısmı iptal edildi. Yani kentimizde 23 Nisan Çocuk Şenliği yapılacak. Ancak 41 ülkeden 1000 çocuk bu yıl getirilmeyecek.

ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

İşte Büyükakın’ın o açıklaması:
“Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar neticesinde dünyayı etkisi altına alan koronovirüsün henüz Türkiye’de yayılımının olmadığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak halk sağlığını korumak amacıyla virüse karşı aşağıdaki önleyici tedbirler alınmıştır;

10 MİLYON METREKARELİK ALAN

1-Dezenfektasyon işlemiyle ilgili tüm önleyici malzemeler kurumumuz tarafından tedarik edilmiştir. Yaklaşık 10 milyon m2’lik alanı dezenfekte edecek malzeme depolanmıştır.
2- Büyükşehir’e bağlı tramvay ve otobüslerimizde dezenfekte işlemleri düzenli olarak devam etmektedir. Özel halk otobüslerinde de dezenfekte işlemi başlatılmıştır.

TERMİNALLER

3-Halkımızın yoğun olarak kullandığı hizmet binalarımız, otobüs durakları ve terminal gibi alanlarda gerekli tedbirler alınmıştır.
4-Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar çerçevesinde ihtiyaç duyulması halinde okullarımız ve ibadethanelerde de gerekli dezenfekte işlemleri yapılacaktır.

FAHİŞ FİYATA GEÇİT YOK

5-İlimiz dahilinde dezenfekte malzemesiyle ilgili fahiş fiyat uygulaması ve stoklama yapmak isteyenlere karşı Ticaret Bakanlığı’na bağlı ekiplerle birlikte zabıta personelimiz düzenli denetlemeler yapmaktadır.  

ŞENLİK VE GEZİLER İPTAL

6- Sağlık Bakanlığı’mızca virüsün çocuk, engelli ve yaşlılarda etki alanının daha yüksek olduğunun ifade edilmesi üzerine daha önceden yapılması planlanan aşağıdaki etkinlikler iptal edilmiştir;
a) Her yıl 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde Kocaeli’nde 41 ülkeden 1.000 çocuğumuzu misafir ediyorduk. Bu yıl şenliğimize yabancı ülkelerden çocukların katılımı iptal edilmiştir,
b) Bu kapsamda il dışı gezi programları iptal edilmiştir.
7-Kocaeli Valiliği, Sağlık İl Müdürlüğü ve ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon halinde çalışmalarımız devam etmektedir.”

İÇERİĞİN TAMAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK: www.enkocaeli.com